| | | |

Varis Tedavisi Gelişimi

Varis olan kişiler genellikle doktora gidip tedavi olmak istemezler. Bunda şüphesiz ki ameliyat olunması durumunda ayaklarında ameliyat izi kalacağının korkusu vardır. Bu sebeple de varis çoraplarıyla varisi geçirmeye çalışsalar da bu yöntem de geçici bir yöntemdir. Bu sebeple er yada geç tedavi olunmalıdır. Zaten artık eskisi gibi varis sorunu yaşayan kişilerin ameliyat olmasına da gerek yok. Ameliyatsız tedavi olarak da varis geçebiliyor.

Varis tedavisi özellikle yaşlı kadınlara yapılsa da bu hastalığın herhangi bir yaşı yoktur. Erkeklerde de görülebileceği gibi genç insanlarda dahi görülebilir. Bu sebeple varis herkesin ciddiye alması gereken bir hastalıktır ve tedaviden kaçmamak gerekir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Ameliyatsız varis tedavisi sayesinde artık kişiler ameliyat izi kalmadan varislerinden 5-10 dakika gibi kısa süreler içinde kurtulacaklardır. Varis tedavisinde genel olarak 2 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki lazer yöntemidir. Lazer yönteminde genel olarak büyük varislerin tedavisi yapılmaktadır. Bu varisler tespit edilip hastalıklı damarlar lazerle kapatılmaktadır. Böylece normal sağlıklı damarlara hiçbir şekilde dokunulmamış olacaktır.

Bir diğer yöntem de köpük yöntemidir. Köpük yönteminde hastalıklı damarlar tespit edilir ve iğne vurulur. Bu işlem sonucunda varisin aynı bölgeden bir daha oluşması ihtimali ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda bu yöntemde ve diğer yöntemde kişiler herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Varisin durumuna göre tedavi öncesi hafif bir ağrı kesici verilebilir.

Varis Neden Oluşur ve Nasıl Anlaşılır?

Varisin oluşmasında en önemli etkenlerden bir tanesi sürekli ayakta duracak bir işte çalışmaktır. Sürekli ayakta duran kişilerde varisin görülme sıklığı daha fazladır. Bunun yanı sıra sürekli gereğinden fazla dar giyinmek, sigara alışkanlığı, doğum kontrol hapları, hormon tedavisi gibi sebepler de varise sebep olmaktadır.

Varis anlaşılması en kolay hastalıklardan bir tanesidir. Öyle ki kişinin ayak derisinin altından damarlar gereğinden fazla belli oluyor ve bu damarlar eğik duruyorsa bu kişide varis sorunu var demektedir. Ayağın uyuşması, derinin renginin değişmesi, kaşınma, gece kramplarının oluşması, ayakta dururken hissedilen ağrılar gibi sebepler de varisin anlaşılmasında etkili olmaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir