Yine Bir Sınav Skandalı:Açıköğretim sınavında kopya

14
ads

Ne olacak bu sınav skandalları bilmiyorum. Artık resmen tüm dünyaya rezil oluyoruz. Onuda geçtim ne olacak bunca öğrencinin hali. Her sınav başka bir skandal birinde gözetmen cevapları dağıtır diğerinde soruların cevapları şifreli bir şekilde bazı insanlara dağıtılır ve diğerlerinin hakkı yenir.

Şifreleme skandalından sonra yeni skandalımız açık öğretim sınavında yaşanıyor. Sınıfta kopyayı engellemek için görevlendirilen gözetmen alıyor eline cevap anahtarını ve tek tek cevapları okuyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularında şifreleme olduğuna dair tartışmalar devam ederken,Güneydoğu’da 15 Ocak 2011’de yapılan Açıköğretim Meslek Lisesi sınavlarında kopya çekildiğine dair görüntüler ortaya çıktı. Star Haber Merkezi’ne ulaşan görüntülerde Açıköğretim Meslek Lisesi sınavlarında öğrencilere kopya veren sınav görevlisi öğretmenlerin görüntüleri yer alıyor.

Cevap şıklarını okudu
Görüntülerde öğretmenin doğru cevapların bulunduğu şıkları öğrencilere tek tek okuduğu görülüyor. Öğretmen sınıf sınıf dolaşarak diğer öğrencilere de cevap şıklarını okuyor. Öğrenciler de doğru şıkları tek tek işaretliyor. Asıl görevi sınavda kopya çekilmesini engellemek olan görevli, öğrencilerin şıkları işaretlerken yanlış yapmamaları için şıkları kodlayarak okuyor. Hallerinden son derece memnun oldukları gözlenen öğrenciler görevliye “Hocam” diye hitap ediyor. Bazı öğrencilerin şıkları kaçırdıkları için “hocaya” tekrar okutturdukları da görülüyor. Öğrencilere “Yazamayan, anlamayan var mı?” diye tekrar tekrar soran görevli arada öğrencileri uyararak, “Çabuk yazın, diğer arkadaşlara da gideceğim” diyor.

“Müfettişler gitsin, sonra…”
Görüntülerde yer alan başka bir sınıfta ise bir başka görevli doğru şıkları, biraz daha temkinli bir şekilde, kısık bir sesle okuyor. Sınav anında okulda müfettişler olduğu için müfettişlere yakalanmaktan korkan görevlinin öğrencilere “müfettişler gitsin sonra” dediği de duyuluyor. Öğrenciler bir taraftan görevliden aldıkları doğru cevapları işaretlerken, bir taraftan da gülüyor.
Görüntülerle birlikte gönderilen ihbar mektubunda bu kopya sisteminin yıllardan beri devam ettiği, bundan faydalanmak isteyen Batı illerindeki öğrencilerin ikametlerini buradaki akrabalarının yanına alarak sınavlara burada girdikleri iddia ediliyor.

ads

Bir cevap yazın