Yeni İcat : Okuma Yüzüğü Nedir? Ne İşe Yarar ?

Görme engelliler için mükemmel bir okuma cihazı geliştirilmiş. Böyle şeyleri görmek okumak insanı çok mutlu ediyor.Massachusetts Institute of Technology, görme engellilerin basılı materyallerin yanı sıra dijital yayınları da okumasına imkan verecek bir cihaz geliştirdi.

Görme engellilerin önündeki en büyük ‘engel’ yalnızca yaşam alanlarımızın dizaynı değil! Yazılı eserler de görme engellilerin erişemeyeceği biçimde organize edilmiş durumda.

Görme engellilere yönelik “Braille” alfabeli veya sesli formattaki İngilizce yayınlar basılı yayınların yalnızca %7′sini oluşturuyorken, Türkçe’de bu oran çok çok daha düşük…

Şu anda geliştirilme aşamasında olan FingerReader (Parmak Okuyucu) adı verilen giyilebilir cihaz, bu açıdan görme engelliler için bir devrim niteliğinde.

FingerReader ile görme engellilerin “Braille” alfabesiyle yazılmış kaynaklardan çok daha fazlasına ulaşabilmesi hedefleniyor.
FingerReader, bir kitap veya ekran üzerinde satır takibi sağlayan bir tür yüzük. Yüzüğe entegre kamera sayesinde cihaz 12 punto metni tanıyarak sesli bir şekilde okuyor.

Akıllı bir cihaz olan FingerReader, kullanıcının parmağı kaydığında yönlendirme sağlayarak satıra geri dönülmesini sağladığı gibi, satırın sonuna geldiğinizde de haber veriyor.

Cihaz esas olarak görme engelliler için geliştirilmiş olsa da görüşü çok iyi durumda olmayan veya metni okumak yerine dinlemeyi tercih edebilecek herkesin kullanabileceği bir cihaz.

Cihazın piyasaya çıkış tarihi belli değil ama görme engellilerin hayatını kolaylaştıracağı kesin!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir