Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor Problemi Çözümü

2 Gün önce aynı problemş bende yaşayınca hemen google’da çözümü aramaya başladım. Ve çok zaman geçmeden bu problemin nasıl çözüleceğini buldum. Aşağıda Windows 10 görev çubuğu problemi nasıl çözülür ile ilgili 2 farklı yöntemi sizlerle paylaşıyorum. Yazılar alıntıdır.

1.Yol

Windows 10 Deneme sürümünü denediğimiz bu günlerde sürekli abzürüt diye nitelendirilecek bazı sorunlar sürekli olarak çıkıyordu ama bu seferki tam anlamıyla insanı deli eden cinsten oldu. Evet bu günkü sorunumuz Windows 10 başlat menüsü çalışmıyor ve Bildirimler menüsü çalışmıyor !

Uzun araştırmalarım ve bir çok denemem sonucunda çözüm şu şekilde oluyor…

1 – Öncelikle windows 10 sisteminizi internet explorer üzerinden bir güncelleme yapın ve en son güncellemeleri indirdiğinizden emin olun.

2 – Windows + R tuşuna basarak Çalıştır uygulamasına girip Powershell yazıp powershell uygulamasını çalıştırıyoruz.

3 – Başlat çubuğu üzerinde açılan powershell uygulamasına sağ tıklayıp Yönetici Yetkileri İle Çalıştır seçeneğini seçiyoruz ve ikinci bir powershell uygulaması açılıyor..

4 – Bu uygulamaya aşağıdaki komutu girin.

Get-appxpackage -all *shellexperience* -packagetype bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}

Birkaç saniye sizi bekletecek ve paketler yükleyecek daha sonrasında tüm bu sorunlar düzelmiş olacak. Garantiye almak için geri dönüşüm kutunuzu boşaltın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

2. Yol

Başlat menüsü Windows 8 itibari ile işletim sisteminin en çok konuşalan tarafı olmuştu. Windows 7’ye kadar pek değişmeyen menü, Windows 8 ile kaldırılmış ama gelen tepkiler üzerine Windows 8.1’de idareten geri konmuştu. Windows 10 ile daha gelişmiş bir Windows 7 klonu gördük. Önümüzdeki versiyonlarla birlikte hikaye nereye doğru gidecek göreceğiz. Ama menüyü kullanabilirsek…

Son dönemde, kullandığım Windows 8.1 üzerindeki başlat butonu sık sık tepkisiz kalmaya başladı. Butona tıklasan da çalışmıyor. Dolayısıyla başlangıç ekranı/menüsü açılmıyor. Neden bilmiyorum. Hatanın kaynağını bulamadım ama belki birilerinin de başına gelir, arar diye çözümü anlatayım dedim.

Windows 7/8/8.1/10 başlat butonu çalışmıyor hatası nasıl düzeltilir?

Bilgisayarı restart ederseniz, başlat menüsü tekrar çalışmaya başlayacaktır. Ama bu zaman kaybı. İşte size kısayol; Klavyenizden aynı anda Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın. (Yada Ctrl+X tuşlarına basarak görev yöneticisini açın.) Görev yöneticisinde Windows Gezgini’ni bulun ve üzerinde sağ tıklayarak “Yeniden başlat” öğesine tıklayın. Başlat butonu eskisi gibi çalışmaya başlayacaktır.

000076-01-02

Eğer bu sorun ile çok sık karşılaşıyorsanız, biraz daha pratik yöntemi için aşağıdaki kodları bir metin belgesine kopyalayabilir, belgeyi “Başlat Butonu Düzelt.bat” adıyla kaydedebilirsiniz.

taskkill /f /IM explorer.exe
start explorer.exe
exit

Oluşturduğunuz dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırırsanız, explorer.exe (Yani Windows Gezgini/Windows Explorer) kapatılıp yeniden açılacak ve başlat menüsü sorunu düzelecektir.

000076-01-03

Son bir not. Bu komutu verdiğinizde açık olan tüm Windows Gezgini (Windows Explorer) pencereleri kapatılır ve bir saniye kadar mavi bir ekran görürsünüz. Sonra masaüstü tekrar geri gelir. Ancak açık olan Windows pencereleri tekrar geri yüklenmez. (Windows pencereleri diyeredek açık klasörleri kastediyorum. Çalışan programlara birşey olmayacaktır. Klasörleri de tekrar kolayca açabilirsiniz.)

1 thought on “Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor Problemi Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir