Ve Karşınızda Uçan Otomobil

14
ads

Bakalım şehrimizin yollarında ve havalarında bu uçan otomobilleri görebilecekmiyiz:). Bu seferki uçan otomobilin konsepti diğerlerinden çok farklı ve çok güzel.Büyüleyici bir tasarıma sahip olan konsept YEE, konsept otomobiller yarışmasında  “en popüler tasarım ödülü” ile birlikte “en yaratıcı gelecek altın ödülünü” kazanmış.

22 Nisan akşamı Pekin’de, Birinci Uluslararası Konsept Otomobil Tasarım Yarışması (First International Concept Car Design Contest) sonuçları açıklandı.

FOTON Motor Firması ve Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği (Industrial Designers Society of America-IDSA) tarafından organize edilen yarışmaya, Tasarım Sanat Merkezi, Tokyo İletişim Araba Tasarım Sanatı, Umea Üniversitesi ile onlarca üniversiteden katılan binlerce tasarım kabul edildi.

YEE olarak isimlendirilen bu uçan otomobil konsepti Çin’de Pan Jiazhi, Zhu Wenxi ve Lai Zexin tarafından, Makine ve Otomotiv Mühendisliği Okulu-Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde  (Department of Industrial Design in School of Mechanical & Automotive Engineering) çalışılarak oluşturuldu.

Büyüleyici bir tasarıma sahip olan konsept YEE, “en popüler tasarım ödülü” ile birlikte “en yaratıcı gelecek altın ödülünü” kazandı.

YEE uçan araç konsepti, moda peşindeki modern kentlilerin orta sınıf araçta isteği özellikleri karşılamak için tasarlanmış. Geleceğe yönelik heyecan verici ve çevre dostu arabalar için…

Tasarımcılarından biri olan Lai konsept ile ilgili şunları söyledi: “Bizim tasarım yaşamın hızlı adımlarının yüksek verimliliğini tam olarak karşılayan, kullanılması kolay bir otomobildir.”

Özellikleri

YEE futuristik uçan otomobil konsepti, hava ve kara olmak üzere 2 farklı hareket moduna sahip. Bu modlar arasında geçiş yaparak hem havada hem karada gidebiliyor.

Çalışma modu uçan mod olarak değiştirildiğinde bir uçağa dönüşebiliyor. Dönüşüm sürecinin olabildiğince kolay olabilmesi sağlanmış.

Uçuş modu seçildiğinde, iki ön tekerleği yanlamasına yukarı doğru (kanat görevi için) ve iki arka tekerleği dışa doğru açılıyor. Arka tekerleklerde uçuş modu için gerekli olan 2 adet ince pervane bulunuyor. Bu şekilde uçan bir araca dönüşen araç ile gökyüzünde dolaşmanın oldukça heyecen verici olacağı kesin.

Tersi durumda yani uçuş modundan kara hareket moduna geçildiğinde ön ve arka tekerlekler eski haline dönüşüyor. Bu şekilde yerde giden bir araca dönüşüyor…

Araçta bir transit deponun yanısıra üst tavanda bir güneş enerji istasyonu bulunuyor. Güneş enerjisi ile de şarj olabilen araç çevreci ve tasarruf özelliği ile de oldukça cezbedici bir hal alıyor.
flying car,consept,future,technology,science
flying car,consept,future,technology,science
flying car,consept,future,technology,science
flying car,consept,future,technology,science
flying car,consept,future,technology,science

Alıntı: www.veteknoloji.com

ads
Benzer Yazılar
6 Yorum
  blogtc

  Alında türkiyede özellikle istanbul ankara ve istanbul gibi büyük şehirlerde bu tip arabalara ihtiyac var hem insanlar günün trafik stresinden kurtulmuş olur hemde hükümetin kafası rahat olur diye düşünüyorum teşekkürler.

  4 Haziran 2010
  selimkajmer

  bu uçan otomobilleri görünce hemen aklıma geleceğe dönüş filmi geliyor 😀 büyük ihtimalle ileri ki zamanlarda bunlar da olacaktır.tek merak ettiğim istanbul trafiğine çözüm olabilecek mi acaba yav 😀

  4 Haziran 2010
  Derin

  Bir bu eksikti 😐 İstanbul , izmir , ankara gibi şehirler için iyi olur aslında trafik birazda olsa rahatlar 🙂

  5 Haziran 2010
  McCOY35

  İstanbul trafiği için bu araçlar yaygınlaşsada çözüm olmayacaktır bu sefer hava trafiği yoğun olucaktır diye düşünüyorum

  8 Haziran 2010
  cuhadar

  Bazen de tamn kızılayın üstünde benzin biter ondan sonra inmecek yer ararlar. Yok kardeş hava teknolojisi için daha erken Dünyada. Ama yavaş yavaş olacak şeyler elbette bir yerden başlamak lazım ama kobay Türkiye olmasın

  10 Haziran 2010
  Havva

  Çok teşekkür ederim. Harika bir paylaşım olmuş.

  29 Eylül 2015

Bir cevap yazın