Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Vefat Etti

13
Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Vefat Etti
ads

Haberi görünce gerçekten şok geçirdim ve çok üzüldüm. Böyle usta bir sanatçı, bunca seveni varken bu kadar zamansız gidemezdi. Birçok belgeselde, dizilerde ve sinema filmlerinde rol almıştı usta oyuncu. Söylenene göre evinde düşüp başını çarpmış ve hastaneye kaldırılmış. Ancak tüm müdahalelere rağmen Tuncel Kurtiz kurtarılamamıştır. 2012 ve 2013 gerçekten çok uğursuz geldi. Birçok sevilen insan hayatını maalesef  kaybetti. Tuncel Kurtiz Allahtan Rahmet Diliyorum. Geride kalanlarına ve tüm sevenlerine Allah sabır versin.

TUNCEL KURTİZ KİMDİR

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist. Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Boşnaktır.

Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı.[1] İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla içiçe yaşamayı sever.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır.

Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynamıştır.

2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve popülerliği artmıştır.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit’in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC’nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.

Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Kurtiz, halen Muhteşem Yüzyıl dizisinde oynuyordu..

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın