Ürkütücü Karga Deneyi: Kargalar Unutmaz ve Ölümden Ders Çıkarır

Kargaları bir çoğumuz çok aptal hayvanlar diye düşünebilirler. Hatta kuş beyinli lafı düşünülünce bütün kuşlar aptaldır durumu ortaya çıkabilir. Fakat kargaların zekası neredeyse bizlerle yarışıyor.Kargaların öteki kuşlara nazaran daha akıllı oldukları ve insan toplumuna en fazla benzer tür oldukları, birçoğumuzun kulağına çalınmıştır.

Yapılan son çalışmalarla da bu olgular, bilimsel olarak kanıtlandı.

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-ani…

En Zeki Kuş Türlerinden Birisi: Karga

Kargalar neden ölen kuş kardeşlerinin civarda toplanırlar sizce? Bu, Washington Üniversitesi’nden çevre bilimleri doktora öğrencisi Kaeli Swift ’in kafasını meşgul eden ve son derece büyüleyici bilimsel bir soruydu. Geniş çaplı bir araştırmadan sonra -muhtemelen son zamanlardaki en marifetli deneylerden birini kullanarak- bir cevaba ulaştı.

Kargalar, ölü bir karganın etrafında toplandığında, bu ölümün çevrelerindeki bir tehditten dolayı olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Hayvan Davranışları dergisinde yayımlanan yeni alıştırma da karga sürülerinin ne dek akıllı olabileceğine uyarı çekiyor.

Kargalar Birer Problem Çözücülerdir

Kargalar şahane derecede zeki kuşlardır. Bütün kozmopolit kargagil ailesi en zeki hayvanlar aralarında gösteriliyor. Kargalar çok iyi problem çözücülerdir; kendi aletlerini yapabilirler ve onları kullanabilirler. Bunun yanında karışık bir sosyal yapıları vardır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, kargaların beynindeki bir bölümün insanların beynindeki prefrontal korteksle -beyinde düşünmenin büyük oranda gerçekleştiği ve yüksek zeka seviyesinin kaynaklandığı yer- kıyaslanabileceğini ortaya koydu.

Kargalar Tehditleri Unutmazlar

Kaeli Swift doğal olarak herkesin bildiği gibi kötü olan vefat konusuna geldiğinde, karga sürülerinin duygusal zekâlarının seviyesini merak etti. 2 sene süren deney boyunca, Washington eyaletindeki 100 bölgede, kargalar için yiyecek bıraktı. Beslenmelerine müsade vermeden önce 25 tane gönüllü insana -çoğunlukla yer değiştirtilen- yüz ifadelerini maske ile gizlemeleri ve yiyeceğin yanına durmaları söylendi.

Bu sürekli değişimin amacı her biri her seferinde yeni bir korkutma potansiyelini temsilci kayıtlı bireylerin davranışlarını kargaların hatırlayıp hatırlamayacağını anlamaktı. Kargalar gelişmiş bir hippocampuse sahiptir – beynin hafızadan sorumluluk sahibi kısmı- ve kargalar, keza tehditkâr keza de tehditkâr olmayan fazla sayıda bireyi hatırlayabilir. Eğer bir tehdidi hatırlarsalar büyük olasılık bu tehdit, onların mahallesine geldiğinde onu unutmayacaklardır.

Deneyin Ürkünçleştiği Yer

İşte burası işin fantastik derecede ürkünçleştiği yer -eğer rahatsız edici maskeler zaten yeterince ürkünç değil ise alt ki-. Gönüllülerden, doldurulmuş ölü bir kuşu ellerinde tutmaları istendi. Bu kuşlar güvercin, karga veya karga avcısı kırmızı kuyruklu doğan gibi bir kuş idi. Teftiş olarak ise bir takım gönüllülere ellerinde ölü bir şey olmadan durmaları için talimatlar verildi. Bir Takım uğurlu kargalara ise etrafta ürkütücü insanlar olmadan ya da ölü kuşlar olmadan yemeklerinin tadını çıkarması için müsade verildi.

Ne süre ancak ölü kuş, maskeli bir erkek ya da kadın kadar kullanılsa, kargalar diğer kargalara ötmeye- özellikle alanda bir risk olduğunu anlatmak için- başladılar. Bu işlem “ötme” olarak biliniyor. Tahmin ettiğiniz gibi karga ve kırmızı kuyruklu doğan kombinasyonu en yoğun ötmeyi üretti.

Kargalar, Sürülerindeki Ölümlerden Ders Çıkarırlar

Ayrıca kargalar kendi türlerine, diğer kuş kuzenlerinin kendi türlerine gösterdiğinden daha fazla ilgi gösterirler. Elinde ölü bir güvercin tutan maskeli insan daha eksik paniğe, daha az ötmeye niçin oldu. Yani daha artı mahalle gözetlemesine de diyebiliriz.

Karga sürüsü, elinde herhangi bir türden ölü karga tutan -özellikle yanında bir doğan durduğunda – maskeli insanla bağlantı kurduğunda, o insan elinde ölü bir karga olmasa bile altı haftaya kadar sürü göre tehdit olarak görüldü.

Bundan Böyle biliyorsunuz: Kargalar, sürülerindeki ölümlerden ders çıkarırlar.

1 thought on “Ürkütücü Karga Deneyi: Kargalar Unutmaz ve Ölümden Ders Çıkarır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir