Türkiye Eurovision’da Manga ile 2. oldu

15
ads

Canlı olarak tv den izlediğim Eurovision yarışmasında 2. olduk. Bana sorarsanız Manga’nın hakkı 1. olmaktı. Almanya nasıl 1. oldu anlamadım. Kızda ses desen ses yok, sahne desen sahne yok ama gel görkü açık ara 1. olup çıktılar. Türkiye’me ve Manga’ya tebrikler…

Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan ve 3 saat süren 55. Eurovision Şarkı Yarışması finalinde 14. sırada Türkiye’yi temsilen sahneye çıkan Manga grubu yani Türkiye , “We Could Be The Same” adlı parçasıyla başarılı olarak salonda bulunan 18 bin kişiden büyük alkış topladı.

Sahneye stilist Mehmet Acar tarafından hazırlanan “Que” firmasının kostümleri ile çıkan Manga, koreograf Genevieve Cleary’in koreografisi ile diğer ülkelerden değişik gösteri sundu.

Yarışmadaki tek rock grubu Manga, geleneksel Türk müziği ile modern Batı müziğini karıştırarak sunduğu sahne gösterisiyle çok başarılı şov yaptı.

Sahnede robot olarak insana dönen ve vokalist Ferman’a sarılan Natalie Marrable’ın, lazer ışıkları ile donanmış giydiği 70 kiloluk kostümü, büyük ilgiyle izlendi. 55 kilo ağırlığında olan Mararable’nin, 70 kiloluk kostümünü sahnede çıkarmakta zorlanmaması da dikkat çekti.

Manga finalde, “We could Be The Same” (Aynı Olabiliriz) parçasının Belçikalı prodüktör Hans Vrancken tarafından yapılan düzenlemesi ile sahne aldı.

Bas gitarda Cem Bahtiyar, bateride Özgür Öney ve DJ Efe Yılmaz tam rock grubuna yakışan tarzlarıyla salonda coşku yarattı.

MTV müzik kanlında kullanılan büyük şovlarına özgü görüntü, sahne ve estetik anlayışı Eurovision prodüktörleri tarafından Manga’nın Eurovision sahne şovunda kullanıldı.

Oslo’nun Telenor Arena salonunda, Norveç’in resmi televizyonu NRK’nin yönetimi altında yürütülen dev televizyon şovu, dünyanın her bir yanında yaklaşık 150 milyon kişi tarafından izlendi.

23 kamera ile canlı takip edilen yarışmada, gitarda Yağmur Sarıgül’ün sıçrama hareketleri ve sol gözündeki göz yaşını andıran boya gözden kaçmadı.

Finalde 4500 adet ışık, 23 naklen yayın kamerası, 134 dev hoparlör kullanıldı. Norveç Prensesi ve Norveç’in gelecek Kraliçesi Mette Maret, yarışmayı salonda izledi.

Yarı finalin başlangıcından önce şovlarıyla programı renklendiren Fra Wallmans Saconoor grubu, ABBA gösterisinin ardından Türkiye’ye 2003’te Riga’da birincilik kazandıran “Everyway That I Can” adlı parçasıyla salonu coşturdu.

SON DAKİKA

Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nı Almanya 246 puanla kazanırken, Türkiye, 170 puanla ikinci oldu.

Türkiye, ülkelerin verdiği oylamalar sırasında uzun süre ikinci sıradaki yerini korudu ve oylamayı ikinci sırada tamamladı.

Oslo’nun Telenor Arena salonunda yapılan final gecesinde Türkiye adına Manga, “We could Be The Same” (Aynı Olabiliriz) parçasıyla sahne almıştı.

ads
Benzer Yazılar
6 Yorum
  Exclion

  Türkiye için hayırlı olsun ama Almanyanın şarkısı gercekten berbattı

  30 Mayıs 2010
  Derin

  Tahmin ettiğim gibi ya Almanya ya Türkiye 1. olur diye düşünüyordum ama Almanya 1. oldu Türkiye 2. hayırlısı olsun diyelim

  30 Mayıs 2010
  selimkajmer

  ben ilk 5’e girer demiştim,ikinci oldu.ama bu oylamalarda saçmalıktan öteye gitmiyor.kendi kafalarına göre yapıyorlar.

  30 Mayıs 2010
  devonion

  manganın ilk 3 e gireceğini tahmin ediyordum.2.ncilik yinede sürpriz oldu benim için.malum eurovision bir şarkı yarışması gibi görünsede tamamen siyasallaşmış bir olgu.

  30 Mayıs 2010
  YILMAZ71

  TşkLer ManGa..Türkiye de İLk Gerçekleştirdiler…Bundan Sonraki YarışmaLarda da Nice 2.cilik ve 1.ciliklere….

  31 Mayıs 2010
  Can Dirgen

  2.’likte hiç yoktan iyidir. Ama 1. olmadıktan sonra önemi yok.

  13 Haziran 2010

Bir cevap yazın