Sony Lt30p Mint Akıllı Telefonu Sızdırıldı ve İncelendi

7
ads

Ruşen Göbel – – Henüz tanıtılmayan telefonların sızdırılması olaylarıyla sık sık karşılaşıyoruz bu aralar. En güzel gizlilik sağlayabilen Apple’ın bile Iphone 5 kasasının elden ele dolaştığını görüyoruz. Tabii bu kasaların gerçek olup olmadığını henüz bilmiyoruz.

Sony’nin de heüz duyurmadığı Mint akıllı telefonu, komple sızdırılmış. Yani kasası, ekranı, mikrofonu değil, tamamı. LT30p kod adına sahip olan telefona inceleme bile yapılmış. Biz de yapılan incelemenin önemli noktalarını sizlere aktaralım istedik.

Öncelikli olarak telefon, 4.55 inç ekrana sahip. 1280 x 720 piksel çözünürlük sunuyor. Bu değer de 327 ppi değerine denk geliyor; gayet iyi bir değer. Ekran, ışık altında daha iyi görüntü sağlayan White Magic teknolojisini desteklemiyor. ICS işletim sistemini kullanan telefon, dokunmatik tuşları ekranın içerisine gömmeyi tercih etmiş. Ekranın en dibinde çıkan tuşları kullanarak girişleri çıkışları ve ana menüye dönmeleri başarabiliyorsunuz. Açıkçası ekran israfı olarak değerlendiriyorum bunu ben. Ayrıca ekranın oldukça kötü olduğu, 30 derece görüş alanını bile zor sağladığı söyleniyor. Sony bu ekranı kullanmayacaktır. Xperia S’teki ekranıyla büyüleyen Sony, bu kadar dar görüş açısına sahip bir ekran kullanmaz. Bakalım…

Telefonun tasarımı, muhtemelen prototipten farklı olacaktır. Zira arka tarafında yer alan devasa Xperia yazısı, inanılmaz absürd duruyor. Sanki Çin çakması bir telefonmuş gibi… Tasarım kesinlikle bu olmayacaktır. Ayrıca kamera da, tasarım açısından bolca eleştirdiğimiz One X’inki gibi, çirkin bir çıkıntı halinde. Sony’nin diğer telefonlarıyla karşılaştırdığımız zaman, tasarım konusunda böyle bir düşüş yaşamayacaklarını tahmin edebilirsiniz.

Xperia S’teki 32 GB dahili bellek yerine, 16 GB dahili bellek + microSD kart yuvası kullanılmış. Mantıklı bir çözüm olabilir diye düşünüyorum. İşlemci olarak Qualcomm’un çift çekirdekli Krait’ini ve GPU olarak Adreno 225 kullanıyor. Performans olarak ise çok da iyi bir konumda görünmüyor. Ortaya çıkan testlerde, One X’in gerisinde kalıyor.

Telefon şimdilik böyle görülüyor. Piyasaya çıktığında tekrar baştan değerlendirmek lazım. Bu şekilde piyasaya çıkan bir Sony telefon düşünemiyorum doğrusu.

Ruşen Göbel – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın