SON DAKİKA! ABD Senatosu Suriye’ye askeri müdahaleyi öngören tasarıyı kabul etti!

8
SON DAKİKA! ABD Senatosu Suriye’ye askeri müdahaleyi öngören tasarıyı kabul etti!
ads

ABD Senatosu Suriye’ye askeri müdahaleyi öngören tasarı hakkında kararını verdi. reklam ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi, Suriye’ye askeri müdahaleyi öngören tasarıyı kabul etti. Yapılan oylamada 10 evet 7 hayır oyu çıkmış. Bu durumda eğer senato kararı ABD’de onaylanırsa Suriye’ye müdahale kapıda demektir. İnşallah olacaklardan Türkiye en az şekilde etkilenir.

Hatay’da yaşayan biri olarak en çok tedirgin olacak illerden biri burası olacaktır. Gelişmeler geldikçe sizlere buradan bildireceğim. Şu anda edindiğim bilgiler bukadar.

Tasarının Senato’da geçse de Temsilciler Meclisi’nde daha zorlanacağı ifade ediliyor.

John Kerry, Senato’nun Dış İlişkileri Komitesi’ne Esad rejiminin “inkar edilemez” kimyasal silah saldırısının ardından Amerika’nın adımlar atması gerektiğini söylemişti.

Kendisi ayrıca, “ABD’nin katliam karşısında soyutlanma politikası izleyemeyeceğini ve Suriye rejimin cezalandırmak için harekete geçmesi gerektiğini” belirtmişti.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner da Obama’nın askeri müdahale çağrısına destek çıkmıştı.

AFP haber ajansının ulaştığı önerge tasarısına göre senatörler askeri müdahaleyi “Suriye’ye karşı Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri’nin sınırlı ve özel olarak kullanılmasıyla” kısıtlamak istiyor.

Önerge ayrıca Başkan’ın Kongre’den onay alması durumunda 60 günlük müdahale süresini “bir kereliğine 30 gün uzatabileceğini” de öngörüyor.

Ama önerge “savaş operasyonları için Amerika Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de karada kullanılmasını kapsamıyor.”

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın