SIZMA ZEYTİNYAĞI FAYDALARI NELERDİR?

  • on 17 Aralık 2018
  • 2 Views

Sızma zeytinyağı ülkemizde en çok tercih edilen sıvı yağ çeşitlerindendir. Faydaları oldukça çok olan sızma zeytinyağlarını her türlü yemek, salata gibi ürünlere katarak günlük hayatımızda bolca kullanmakta hiçbir mahsur yoktur. Faydaları saymakla bitmeyen bu önemli yağın öncelikli birkaç faydası şunlardır: Kanımızdaki kolesterol miktarını dengeleyen sızma zeytinyağı, damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı en önemli ürünlerden biridir. Kalp ve damar hastalıklarında yararı tıbben de kanıtlanmış olan zeytinyağının iyi kolesterol olan HDL’yi de artırdığı bilinmektedir. Tansiyon ve tansiyon dengesinin sağlanmasına da yardımcı olur. Yükselen kan şekeri seviyesinin düşmesinde de etkin rol oynar.

 

Çocukların gelişimde farkı bir yere sahip olan zeytinyağı, anne sütüne eş değer miktarda yağ asitlerini içerisinde barındırır. Yağ asitler ne işe yarıyor diye aklınıza bir soru geldi ise cevabı bu yağ asitlerin çocukların kemik gelişimine önemli alanda yarar sağlamasıdır. Anne karnından doğumuna kadar olan süreçte hamile bayanların kullanması tavsiye edilmektedir. Doğumdan sonra gelişim döneminde çocuklara oldukça faydalı olan sızma zeytinyağları, çocukların kemik ve sinir sisteminin gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

 

Ayrıca zeytinyağları hücrelerin korunmasına neden olur. İçerisinde bulunan Oleiprine maddesi sayesinde kanser hücrelerine karşı koruma sağlar. Yaşlanma üzerinde önemli etkileri vardır. Hem genel anlamda hem de dokusal anlamda yaşlanmayı geciktirir. Cilt ve saç bakımından önemli rol oynar. Ülkemizin genellikle Ege bölgesinde çok miktarda tüketilen bu yağlar, yöre halkının yaşlılıkta daha dinç ve sağlıklı olmasına da katkı sağlamaktadır. . Bunların yanında hazmı kolaylaştırdığı ve karaciğer sancılarına iyi geldiği bilinmektedir. Vücudumuzda oluşan ağrı ve romatizmalara karşı direnç sağlar. Metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca adale ve burkulmalarda sızma yağı ile merhem olarak kullanılabilir. Ağrı ve sızıları geçirdiği kanıtlanmış bir üründür.

 

Sızma Zeytinyağı Fiyatları?

Kanıtlanmış birçok faydası bulunan sızma zeytinyağı fiyatları ise üretim yöntemine, kullanılan zeytinlerin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Soğuk sıkım diye tabir edilen yöntemle elde edilen sızma zeytinyağları mutfağın kraliçelerinden olan Sahrap Soysal tarafından tavsiye edilmektedir. Zeytin denince ülkemizde ilk olarak akla gelen illerden olan Akhisar bölgesindeki zeytinlerin olgunlaşır olgunlaşmaz özenle toplanarak ve tazeliğini yitirmeden soğuk sıkım yöntemiyle tadını ve rengini koruyarak lezzetli bir zeytinyağı haline geldiği Sahrap Soysal natürel sızma zeytinyağını denemeniz damağınıza uygun bir tat bulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Article Categories:
İncelemeler · Kişisel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don't Miss! random posts ..