Sıcak Günler Yaklaşırken Keneye Dikkat

6
Sıcak Günler Yaklaşırken Keneye Dikkat
ads

Son yıllarda sırf keneler yüzünden yazları eski rahatlığımızda geçiremiyoruz. Şu anda da yaz ayları ve sıcaklar yaklaşırken tekrar kene krizi ortaya çıkmaya başladı. Bazı kene cinslerinden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi insanları ölüme kadar götürüyor. Her mevsimde kene olabiliyor fakat yaz aylarında daha çok ortaya çıkıyorlar. O yüzden lütfen özellikle çocuklarınıza ve oynadıkları bölgelere dikkat edin.

Kene ısırığıyla oluşan KKKA hastalığı herkesi korkutuyor. Alınması gereken önlemler, doğru bilinen yanlışlar oldukça fazla. Bu nedenle; Doç. Dr. Fazilet Duygu hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre; hastalık mart ayının başından itibaren artmaya başladı. Bunun yanı sıra her kene ısırmasında KKKA hastalığının görülmediği dile getirildi. İlk baharın gelmesiyle insanların piknik alanlarına, kırsal kesimlere gitmeye başladığından dolayı keneyle, hayvanlarla temas artıyor.

Hastalıkta dikkat edilmesi gerekenler!

Açık havaya çıkıldığında koyu renk giysilerden uzak durmalıyız, bunun yerine açık renkli giysileri tercih etmeliyiz.

Pantolonun paçasını çorabın içine sokmalıyız. Bu önlem, yürürken ya da otururken bacağımıza kene gelmesini engeller.

Dikkat edilmesi gereken en önemli önlem ise; eve döndükten sonra saç dibi, kulak arkası, koltuk altı ve kasık bölgesinin, hatta görünmeyen yerler dahil tüm vücudun kontrol edilmesi.

Fazilet Duygu konuyla ilgili “Eğer yaptığımız kontrolde kene görürsek hiç bekletmeden ele eldiven veya poşet geçirerek kene tutma kartı, cımbız veya ip yardımı ile keneyi çıkarıp, hemen sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Burada yine bizim en önemli püf noktamız kenenin vücuttan çok çabuk çıkarılması. Yani hiç beklemeden ‘sağlık kuruluşuna gideyim, bir iki saat geçsin, ben çıkaramam’ demeden hemen keneye müdahale etmemiz gerekiyor.” diye belirtti.

Her hava koşulunda kene olur

Sadece sıcak havalarda kene olur yargısından uzak durmalıyız. Soğuk havalarda da kene vardır fakat insanlar dışarı çıkmadıkları, kırsal kesime gitmedikleri için kene ile temas etmezler. Keneler her mevsim vardır fakat sıcak havalarda daha fazla aktifleşir. Tüm uyarılara dikkat ederek olası bir durumda doktora başvurmak unutulmamalıdır.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın