Selvi Boylum Al Yazmalım Yeniden…

8
ads

Türk Sinemasının en güzel filmlerinden biri Selvi Boylum Al Yazmalım 32 yıl sonra yine izleyici ile buluşuyor. Eminim izlemeyen birsürü gencimiz vardır ve kesinlikle izlemelerini tavsiye ediyorum en güzel yabancı aşk filmlerine bile taş çıkartacak bir filmdir.

Yeni Versiyonun Yüksek Kalitede Fragmanı

[flashvideo filename=http://video.ak.facebook.com/cfs-ak-sf2p/27630/330/427078556288_37618.mp4 /]

Oynayan:
Türkan Şoray (Asya) , Kadir İnanır (İlyas) , Ahmet Mekin (Cemşit) , Hülya Tuğlu , Cengiz Sezici , Nurhan Nur , Elif İnci
Senaryo sahibi:
Ali Özgentürk (Eser: Cengiz Aytmatov)
Yöneten:
Atıf Yılmaz
Yapımcı:
Arif Keskiner
Ödüller:
15. Antalya Film Şenliği’nde en başarılı ikinci film, en başarılı yönetmen ve görüntü ödülleriyle Taşkent Film Festivali’nde en iyi oyuncu (Türkan Şoray) ödüllerini kazanan film, ayrıca Tüm Zamanların En İyi On Türk Filmi soruşturmalarında da ilk ona giren filmler arasında yer aldı.
Konu Özeti:
Emek mi, sevgi mi?

Atıf Yılmaz’ın Cengiz Aymatov’un yapıtından sinemaya uyarladığı, Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin ve Nurhan Nur’un oynadıkları Selvi Boylum Al Yazmalım’da, köylü kızı Asya (Türkan Şoray) ile kamyon şoförü İlyas’ın (Kadir İnanır) dağlarda başlayan, sonra da mutlu bir evliliğe dönüşen aşkı anlatılır.

Bu mutlu evlilikten Samet adlı bir çocukları olur. Ne var ki İlyas’ın zayıf kişiliği; içki ve bir başka kadına teslim olunca bu mutlu evliliğin üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlar. Ama Asya eşini, sevdiği adamı uzun süre belki geri döner diye bekler. Umudunu yitirince de çocuğu ile birlikte kaçar. Oysaki gideceği sığınacağı bir yer yoktur. Karşısına Cemşit (Ahmet Mekin ) çıkar. Onlara hem evini hem de yüreğini açar. Aradan yıllar geçer. Samet bebek büyür, Cemşit’e ‘baba’ der. Ama Asya İlyas’ını hep bekler. Belki bir gün döner diye. Ve beklentisi boşa çıkmaz. İlyas biraz geç de olsa bir gün geri döner. Yarım kalan mutluluğunu, çocuğunu ve kadınını ister. Asya iki erkeğin arasında kalır. Biri sevdiği, gönül verdiği, yıllardır beklemekten bıkıp usanmadığı çocuğunun gerçek babası, öbürü ise onlara en güç anlarında evini ve gönlünü açıp sahip çıkarak emek veren bir başka adam. Sevgi mi, emek mi? Asya emekten yana koyar tavrını.

Senaryosunu Ali Özgentürk’ün yazdığı Selvi Boylum Al Yazmalım, kadın-erkek ya da sevgi-emek sorunsalına farklı açıdan yaklaşan, tavrını duygusallığın sınır dışındaki sınıfsallıkla ortaya koyan, Türk sinemasının ayrıksı filmlerinden biri olur.

ads
Benzer Yazılar
2 Yorum
  WebKlas

  Kemal suna filmleride görüntü olarak düzeltildi. Onları neden vizyona sokmadılar? Gereksiz olmuş.

  16 Mayıs 2010
  McCOY35

  çok güzel bir film ama tv de defalarca oynadıktan sonra görüntü ne kadar iyi olsada çok fazla giçe yapacağını sanmıyorum

  18 Mayıs 2010

Bir cevap yazın