Şarjınız Çabuk mu Bitiyor ? Ne yapmanız gerekiyor burada.

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve ileriye gidiyor. Bununla birlikte akıllı telefonların da özellikleri gelişiyor ve artıyor. Böyle olunca pillerde dayanmıyor. Mobil kullanıcıların akıllı cihazlarında en çok şikayet ettiği problemlerin başında erken biten şarj geliyor.

Özellikle oyun oynarken, 3G açıkken internete girince şarjımız su gibi akıyor ve bir gün bile sürmeden bitiyor.Peki biz kullanıcılar telefonlarımızda yaptığımız ayarlar sebebiyle şarjımızın daha çabuk bitmesine sebep olduğumuzu biliyor muyuz?

Hepimizin bildiği gibi telefonumuzda şarjımızı emen faktörlerin en başında ekran parlaklığı geliyor. Bunu cihazımızda AYARLAR/PİL bölümüne girerek en çok enerji harcayan faktörün ekran olduğunu görebiliriz. Peki cihazımızın ekranı neden bu kadar enerji harcıyor? Akıllı telefon üreticilerinin ürünlerinde kullandığı ortamın ışığını algılayan ekran sensörleri yer alıyor. Bu sensörler ortam ışığını algılıyor ve telefonunuzu tasarruf için minimum ekran parlaklığına düşürüyor. Ancak ilk başta çok iyi bir şey olarak görünen bu özellik, aslında akıllı telefonumuz için daha da zararlı hale gelebiliyor. İnandırıcı gelmiyor mu? Öyleyse yazının devamını okuyun!

1417371829_img20141130200751

Telefonunuzun ekran parlaklığını Otomatik olarak ayarladığınızda neler oluyor? Otomatik ekran parlaklığı açık konumdayken telefonunuzdaki sensörler hemen harekete geçip sürekli ortamın ışığını algılamaya ve telefonu bu yönde ayarlamaya çalışıyor. Bu arada hem sensörler çalışıyor hemde ekran parlaklığınız ışık ortamına göre maximum seviyeye çıkarak şarjınızın daha da çabuk bitmesine yol açıyor. Üreticiler bunu düşünmemiş midir? diye sorabilirsiniz ama üreticilerinde “Kasıtlı eskitme” politikasını da unutmamamız gerekiyor. Telefonunuzun şarjının maksimum performans vermesini istiyorsanız, ekran parlaklığını manuel olarak kendiniz yapmalısınız. Emin olun ki telefonunuzu bu şekilde ayarlamak, şarjınızda gözle görülür bir etki yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir