Sakın ‘Facebook yasaklanıyor’ Bağlantısına Tıklamayın

36
Sakın ‘Facebook yasaklanıyor’ Bağlantısına Tıklamayın
ads

Geçtiğimiz ay Twitter’da yaşadığımız, YouTube’da ise hâlâ var olan engellemeyi fırsat bilenler, Facebook’un da yasaklanacağı haberini yayarak insanları tuzağa düşürmeye başladı. Bu tuzakla insanların başlarına saçma sapan zararlı işler açacağı kesin. Son zamanlarda böyle adilikler gittikçe artmaya başladı.

İşlem ise şu şekilde işliyor; “Arkadaşlar Facebook Türkiye’de yasaklanıyor” başlığıyla insanlara mesajlar gönderen hacker’lar, kullanıcıların uygulanacak yasaktan etkilenmemeleri için bağlantıdaki yazılımı indirmesini istiyor. Kullanıcılar bağlantıya tıkladıktan sonra, haberleri olmadan aynı mesajı göndermeye başlıyorlar.

facebookyasaklaniyor

Yukarıda yazdığı gibi bir iletiyi kullanıcılara gönderen hacker’lar, kişileri en altta yer alan zararlı bağlantıya yönlendiriyor ve tıklayanlar bilgisayarına ‘antisansür.exe’ isimli bir dosyayı yüklemiş oluyor. Virüsün bilgisayarda ne gibi zararlara veya erişimlere olanak tanıdığı şimdilik belli değil ancak ‘Facebook yasaklanıyor’ başlıklı mesaj kullanıcının hesabından paylaşıldığından hızlıca yayılma şansı buluyor.

Son olarak, şimdilik Facebook’un yasaklanmasıyla ilgili bir kararın yürürlükte olmadığını ve şu anda herkesin ekstra bir programa ihtiyaç duymaksızın sosyal ağa bağlanabildiğini hatırlatmakta fayda var.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Kartal Ticaret