Parasoley Nedir ? Ne İşe Yarar?

31
Parasoley Nedir ? Ne İşe Yarar?
ads

Eminim bir çoğumuz Parasoleyin (Lens Hood) ne işe yaradığını bilmeyip ya bir kenara atıyoruz ya da sadece gösteriş amaçlı kullanıyoruzdur.Fakat emin olun parasoley bir süsten ibaret değildir. Bu yazıyı okuduktan sonra eminim ortama göre artık parasoleyi amacı için kullanmaya başlayacaksınız.

Kısaca özetlemem gerekirse İngilizce karşılığı Lens Hood olan Parasoleylerin asıl amacı, objektifin en uç tarafına takılarak ve güneş veya benzeri farklı bir kaynaklardan gelen ışığın objektife uç açılardan girerek içeride yansımasıyla fotoğrafta oluşacak kötü görüntüyü engellemektir. Bunu size fotoğrafla örneklemek gerekirse ;

 

Görüldüğü üzere üstteki fotoğrafta parasoely kullanılmamıştır ve çok kötü bir görüntü elde edilmiş. Fakat 2. fotoğrafta parasoley kullanılarak çok güzel bir görüntü elde edilmiştir. 2. fotoğrafta parasoley sayesinde gereksiz ışık yansımalarının önüne geçilmiş olmuş.

Lenslerin yapısına göre parasoleylerde farklılıklar gösterebilir. Lensin görüş açısını kapatmayacak şekilde uygun olan parasoley alınmalıdır.

Parasoleyin başka bir amacı da özellikle değerli lenslerinizi doğabilecek istenmeyen zararlardan korumaktır.

Parasoleyin Kullanılması Gereken Zamanlar:

Özellikle en önemlisi fotoğraf makinesinin güçlü bir ışık kaynağına bu genelde güneştir doğrultulmasının zorunlu olduğu zamanlarda büyük önem taşır.
Bir diğer örnekte aşağıdadır. Fotoğraflara bakarak konuyu çok daha iyi anlayabilirsiniz…

Parasoleysiz

Parasoleyli

ads
Benzer Yazılar
2 Yorum
  Ugur

  Çok aydınlatıcı bir açıklama olmuş. Açıkçası ben çok merak ediyordum parasoleyin ne işe yaradığını. Çok teşekkürşer

  17 Temmuz 2012
  Hilal

  Ters ışıkta çektiğim fotoğraflar karanlık çıkıyor. Bu sorun için de parasoley kullanabilir miyim?

  26 Nisan 2014

Bir cevap yazın