Onlarında Yaşamaya ve Saygıya İhtiyacı Var

Bir hayvan sever olarak özellikle sokak hayvanlarının durumu beni çok rahatsız ediyor. Onlarında en az bizim kadar yaşama hakları var diye düşünüyorum ve hatta çoğu insandanda daha fazla hakları olduğunu düşünüyorum. Bu yazımızı okuyan arkadaşlar ve site sahipleri paylaşırsa çok mutlu olurum.

Hayvan Hakları

[flv]http://www.inanilmaz.net/Facebook.mp4[/flv]

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Giriş

Yaşamın tek olduğunu, yaşayan bütün canlıların ortak bir kökeni olduğunu ve türlerin evrimi yönünde farklılaştığını, yaşayan bütün canlıların doğal haklara sahip olduğunu ve sinir sistemi olan her hayvanın kendine özgü hakları bulunduğunu, bu doğal hakların küçümsenmesi ve hatta kolayca göz ardı edilmesinin doğa üzerinde ciddi zararlar doğuracağını ve insanoğlunun hayvanlara karşı suç işlemesine sebebiyet vereceğini, türlerin birlikte olmasının diğer hayvan türlerinin yaşama hakkının insanoğlu tarafından tanınmasını ifade edeceğini, insanoğlu tarafından hayvanlara saygı gösterilmesinin bir insanın bir diğerine gösterdiği saygıdan ayrı tutulamayacağını dikkate alarak, ilan edilir ki;

Madde 1

Bütün hayvanlar biyolojik denge kavramı içerisinde varolmak bakımından eşit haklara sahiptir.

Madde 2

Bütün hayvanlar saygı gösterilme hakkına sahiptir.

Madde 3

1. Hayvanlara kötü muamele edilemez veya zalimane davranışlarda bulunulamaz.

2. Eğer bir hayvanın öldürülmesi gerekiyorsa, bu bir anda, acısız ve korku yaratmaksızın yapılmalıdır.

3. Ölü bir hayvana saygıyla davranılmalıdır.

Madde 4

1. Vahşi hayvanlar yaşama hakkına ve kendi doğal çevrelerinde özgürce üreme hakkına sahiptirler.

2. Vahşi hayvanların özgürlüğünden uzun süreli alı konulması, avlanma ve balık tutma geçmiş zamana ait olup hangi sebeple olursa olsun vahşi hayvanların bu şekilde kullanımı hayati olmayıp, akis davranışlar bu temel hakka karşıdır.

Madde 5

1. Bir insanın desteğine ihtiyaç duyan her hayvan uygun beslenme ve bakımı görme hakkına sahiptir.

2. Hiçbir koşul atında terk edilemez veya adil olmayan bir şekilde öldürülemezler.

3. Her tür soy üretme ve hayvan kullanımında soyun fizyolojisine ve kendi türüne özel davranışlarına saygı gösterilmesi zorunludur.

4. Hayvanları içeren sergiler, gösteriler ve filmler hayvanların onuruna saygı göstermek zorunda olup hiçbir şekilde şiddet içeremezler.

Madde 6

1. Hayvanlar üzerine yapılan fiziksel ya da psikolojik acı çekmeye sebep olan deneyler hayvanların haklarının ihlalidir.

2. Soyu tükenen hayvanların ya da yok edilen bir hayvanın yerine yenisinin ikame edilmesi yöntemleri geliştirilmeli ve sistemli olarak devam ettirilmelidir.

Madde 7

Gereği olmayacak şekilde bir hayvanın öldürülmesini içeren her kanun ya da buna yol açan her karar yaşama karşı işlenmiş suç kapsamındadır.

Madde 8

1. Vahşi bir hayvan soyunun hayata kalma onurunu hiçe sayan her yasa ve böylesi bir harekete sebep olan her karar soykırıma eşdeğer olup soya kaşı işlenmiş suçtur.

2. Vahşi hayvanların katledilmesi ve üreme yumurtalarının kirletilmesi, yok edilmesi soykırım cürümüdür.

Madde 9

1. Hayvanların kendilerine özgü yasal statüleri ve hakları hukuk tarafından tanınmak zorundadır.

2. Hayvanların güvenliğinin koruma altına alınması hususu Devlet örgütleri düzeyinde temsil edilmelidir.

Madde 10
Eğitimden ve okullaşmadan sorumlu merciler, vatandaşlarına çocukluktan itibaren hayvanları anlamayı ve saygı göstermeyi öğrenmeleri için olanak sağlamak zorundadır.

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi 15 Ekim 1978 tarihinde Paris’teki UNESCO Merkezi’nde törenle ilan edilmiştir. Bu metin, 1989 yılında Hayvan Hakları Birliği tarafından tekrar düzenlenerek 1990 yılında UNESCO Genel Direktörü’ne sunulmuş ve aynı yıl halka açıklanmıştır.

KAYNAK

15 thoughts on “Onlarında Yaşamaya ve Saygıya İhtiyacı Var

 1. açıkçası kediler köpekleri pek sevmem (kötü anılarım oldugu için) ama her zaman saygım vardır ne zaman aç üşümüş hayvan görsem yemek su vermeye çalışırım elimden geldiğince.

 2. Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz, bu konuya girdiğiniz için teşekkür ederim. Hayatımda en çok sevdiğim varlıklardan biriside köpeklerdir, sokak köpeklerine bile elimden geldiğince bakıyorum, artan yemeklerden veriyorum. Her birey böyle yapsa, sokak köpeği diye birşey olmaz ortada aslında, ama malesef insanlarımızın bazıları o kadar acımasızki, bu köpeklere kedilere birşeylere ihtiyacı olan canlılara yardım elini uzatmak yerine eliyle itmekde, hayvanları koruyalım, kollıyalım.

 3. Hayvanları korumalıyız onlar bu dünya için gerekli canlılar.İnsana gösterdiğimiz saygıyı onlarada göstermeliyiz.

 4. yorumlar için saolun arkadaşlar bence sizlerde sitelerinizde paylaşın

 5. Sonuçta onlarda canlı ne kadar insan gibi konuşamasalarda , düşünemeselerde onlarında bir canı var öyle değilmi ? bu sözüm onlara eziyet edenlere..

 6. Türkiye’de ve dünyada bir sürü hayvanlarla ilgili kurum ve kuruluşlar fakat bunlar yetersiz kalıyor. Nedeni ise kendileri tek başına birşey yapamıyorlar. Hep İnsanlardan destek beklemeleri.
  Bizim sokağımızda bir sürü sokak köpeği başı boş dolaşan kediler köpekler var nerede bu vakıflar dernekler ? Ama tutupta birisini öldürsek yada yaralasak hemen gelip bize dava açarlar

 7. gercekten güzel ve duyarlı bir konuya parmak basılmıs.sokak hayvanlarının durumu gerçekten icler acısı.insanlar insanlıklarını kaybetmeye yüz tuttugu icin onlara kol kanat gerecek kimsede kalmıyor.

 8. hayvanları sevmeyen insanları da sevmez.onların tek yaratılma amacı insanoğlu için.ama artık öyle bir dünyada yaşıyoruzki kimisi için süs kimisi için ise başından atılmak gerekildiği düşünülen bir fazlalık

 9. Bu dünyada yada evrende sadece biz yaşıyoruz gibi hareket etmek büyük bencillik sadece kendimizi degil tüm evreni düşünerek hareket etmemiz lazımki gerek bizim gerekse diğer canlıların huzurlu ve mutlu bir yaşam sürsün

 10. Dün çok güzel hareketlerde de bu konuya dokundurmuşlardı. Güzel bir kampanya, destek olunması güzel olur.

 11. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid subject matter or did you modify it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it is rare to peer a great weblog like this one today..

 12. You have some honest ideas here. I done a research on the issue and discovered most peoples will agree with your blog. After that early period, the Beatles evolved considerably over the years.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir