Mide yanmasını önlemek için ne yapılmalı ?

9
Mide yanmasını önlemek için ne yapılmalı ?
ads

Mide yanması özellikle belirli bir yaştan sonra önüne geçilemez bir hal alıyor. İnsan resmen yemek bile yemek istemiyor. Fakat bazı pratik yöntemlerle mide yanmasını önlemek sizlerin elinizde.  İşte bu konuda bunun için ne yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşıyorum.

Gıdaları tüketmeden önce mideye ‘fayda mı sağlar, zarar mı verir’ diye mutlaka düşünmek gerektiğini ifade eden Acar, “Tükettiğimiz besinlerin miktarı, ısısı, gün içindeki zamanı çok önemli. Aldığımız gıdalara ne kadar dikkat etsek de günlük hayatta karşılaştığımız problemler, strese engel olmuyor. Aşırı stresin yükünü ise midemiz çekiyor.” dedi.

Uzun süre aç kalmanın mide asidinin mide duvarına zarar vermesine ve yanma hissine sebep olduğunu belirten Acar, “Açlık sonrası aşırı beslenmek midede yük oluşturur ve sindirimi zorlaştırır. Hızlı yemek midede gaz ve şişkinlik oluşturur. Yemekleri yavaş yemek ve iyi çiğnemek sindirim işlemini kolaylaştırıp mideyi yormaz. Yemeklerin ısısı çok önemlidir. Aşırı sıcak ve soğuk besinler mide dokusuna zarar verir. Yiyecek ve içecekleri ılık tüketmeliyiz.” diye konuştu.

Hilal Acar, yemekten hemen sonra uzanmanın mide sıvısının yemek borusuna kaçmasına sebep olacağını ve bunun da yanma şikâyetini artıracağını ifade etti.

054_resize mide03_resize

Bu uyarılara kulak verin

* Fazla kilolu kişilerde mide sorunları sık görülür. Kilonuzu normal aralıklarda tutmak mide şikâyetlerinizi azaltacaktır.
* Mide yanmasından yakınan kişiler bilinçsiz ilaç tüketmemelidir. Özellikle ağrı kesicilerin pek çoğu mide yanmasını tetikler.
* Alkol ve sigara mide rahatsızlıklarını önemli derecede artırır.
* Kızartma ve aşırı yağlı besinler mideyi yorar.
* Çiğ sebze ve meyveler, kuru baklagiller içerdikleri yüksek posa sebebiyle mide rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken besinlerdir. Sebzeleri pişirerek, meyveleri kabuksuz tüketebilirsiniz.
* Asitli içecekler ve meyve suları yanma hissini tetikler.
* Kafein yanma, ekşime ve ağrıyı artırdığı için mideyi yorar.
* Kahve, çay, çikolata ve acı soslar sınırlı miktarlarda tüketilmelidir.
* Şeker yemeyi çok seviyorsanız kesinlikle naneli olanlardan uzak durun.
* Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durun. Diğer çorbaları ise çok sıcak içmeyin. Ilımasını bekleyin.

  • 2_resize 026_resize

İyi Gelecek Besinler:

  • Lahana:Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. ınce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi soyup doğrayın. 1 havucu temizleyip dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.
  • Patates :Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su,havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.
  • Elma sirkesi : Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.
  • Maden suyu : Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.
  • Ispanak : Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.
  • Zeytinyağı :  Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

mide13_resize mide11_resize

mide12_resize mide09_resize

mide16_resize mide14_resize

mide06_resize

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın