Microsoft’tan muhteşem tatbik Seeing AI

Microsoft’un geliştirici etkinliği Build 2016’da Windows 10 ve Xbox One ile ilgili yeniliklerin yanına ilgi çekecek bir teknoloji daha tanıtıldı. Satya Nadella tarafından gösterilen Seeing AI, daha ziyade görme engellileri odak noktasına alıyor ve etrafınızda olup bitenleri öğrenmenizi sağlıyor. Firmanın halen üstünde çalıştığı Seeing AI projesi, dünyaya gösterme açınızı değiştirebilir. Etrafınızda olup bitenleri, insanların yaşlarını, cinsiyetini ve ne hissettiklerini algılayabilen teknoloji, akıllı telefonlarla veya zeki gözlüklerle çalışabiliyor. Microsoft’un verdiği bir örneğe kadar Seeing AI, “önünüzde kaykayıyla zıplayarak dağıtılmış numaralar yapan bir adamın” ne yaptığını size söyleyebiliyor.

Seeing AI uygulaması içerisinde görme engellilerin jurnal hayatını kolaylaştıracak “okuma menüsü” gibi işlevler de var. Bunun yanı sıra uygulamaya “bana başlıkları oku” dediğinizde tüm metinleri kulak vermek zorunda kalmadan, yalnızca başlıkları duymanız mümkün ayla geliyor. Seeing AI’nın gelişiminde kayda değer payı olan Microsoft geliştiricisi ve yazılım mühendisi Saqib Shaikh, projenin kendisinden öncekilerin yıllar süren araştırmaları doğruca gerçeğe dönüştüğünü ve demin yolun başında olduklarını söylüyor.

Seeing AI gerçekten de birçok görme engellinin hayatını değiştirebilecek potansiyele sahip görünüyor; bu yüzden Microsoft’un teknolojiyi en kısa zamanda kullanıma hazırlanmış hale getirmesini umuyoruz. Zeynel A. Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir