Makro Fotoğraf Çekim Teknikleri

26
ads

5 Gün önce bende yeni bir Dslr fotoğraf makinası alarak fotoğrafçılığa adım atmış oldum :). Aldığım model Pentax K20D ve yanında 3 tane lens. Bu yüzden artık sitede fotoğrafçılık teknikleri ile ilgili yazılarda paylaşacağım. İlk konu farklı ve ucuz yollu makro çekim teknikleri.

Makroya heves ettiniz ve üzerinde ‘Macro’ yazan bir lens aldınız. Yeterince büyütme elde edemiyor musunuz? Gerçek makro olmayan lensleri geçtik, 1:1 makro verebilen bir lens almış olsanız bile yeri geldiğinde elde ettiğiniz büyütme yetmeyebilir, konuyu daha çok büyütmek isteyebilirsiniz. Eliniz kolunuz bağlı mı? Size 1:1 makro lens masrafı yaptırmaya bile gönlümüz el vermedi 🙂 Buyrun seçeneklerimiz neymiş bakalım.

© Taner Yıldırım

© Taner Yıldırım

1:1 makro çekebilmek için illa pahalı makro lensler almak zorunda mıyız? En rahat yöntem bu evet çünkü gerektiği zaman portre lensi olarak da kullanma imkanına ve en önemlisi de AF desteğine sahip olacaksınız. Ama fiyatlara baktığımızda makro benim için hayal demek olası çünkü hiç de ucuz değiller 🙁

 • Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM = 365USD
 • Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM = 600USD
 • Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM = 1350USD
 • Nikon AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED = 530USD
 • Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED = 900USD
 • Nikon AF Micro-Nikkor 200mm f/4D IF-ED = 1630USD

Fiyatlar gerçekten de yüksek. Çalışan insanı bile zorlayabilecek bu lens fiyatları öğrenciler için makroyu ulaşılmaz bir uğraş haline getirecektir. Hemen karamsarlığa kapılmayın çünkü size öğrenci işi makro çekim yöntemlerini göstereceğiz. Bu yazının asıl konusu 1:1′in ötesine geçmek o yüzden yöntemleri şimdilik özet olarak geçeceğim, onlar hakkında detaylı yazılar çok yakında hazır olacak 😉

©Taner YıldırımYukarıdaki ve yazının geri kalanındaki fotoğraflar dostum Taner Yıldırım’a ait. Makro çekmeye yeni başladığımda bana çok yardımcı olmuştu 🙂 Türk fotoğrafçılar içinde bu alanda en güzel ürünleri üretenlerden birisi. Sigma 150/2.8 ile başlayan makro deneyimi, bana göre tepe noktasına Tamron 17-50/2.8 ile ulaştı. Evet yanlış okumadınız Tamron 17-50/2.8 🙂 Gövde olarak EOS 40D kullanıyordu ki EOS 5D Mark II’ye geçti. Flaş olarak da 580EX II kullanmakta.

http://www.gultan.net/

© Taner Yıldırım

Sınırların ötesine geçme yöntemleri

Ben Canon kullanıcısı olduğum için kendi ekipmanımda deneyip çalıştığından emin olduğum yöntemleri burada paylaşıyorum. Diğer markalarda kimi gövdeler, takılı lens olmayınca fotoğraf çekmeyi reddedebilir veya pozlama yapmayabilir.

Şu an üretilmekte olan lensler arasında sadece bir tanesi 1:1 makronun ötesini sunmakta: Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro. 960USD’lık fiyat etiketli sadece MF olan lens ile çekilmiş en güzel karelerden bir tanesini burada görebilirsiniz.

En az dört farklı yöntemimiz mevcut. En ucuzunun maliyeti sadece ve sadece 5USD !

Lensi ters bağlama

En kolay yöntem bu. Taner de Tamron 17-50/2.8′ini gövdeye ters bağlayarak kullanmakta ve 1:1 ila 3:1 arasında büyütme elde etmekte. Tek maliyetimiz, lensimizin filtre çapına uygun bir adaptör almak. Fiyatları 5USD’dan başlamakta yani 10TL ‘nin altında bir masrafla makro lens sahibi olabilirsiniz ki editörünüz de makro lens ihtiyacını bu yöntemle karşılamakta (örnekler burada):). Kit lensinizi de bu amaçla kullanabilirsiniz 😉

Canon EOS 5D + ters bağlanmış Carl Zeiss Jena 50/1.8 PancolarCanon EOS 5D + ters bağlanmış Carl Zeiss Jena 50/1.8 Pancolar

Adaptörün erkek kısmı lensinizin arkasına benzer ve lens takar gibi gövdeye takılır; dişi kısmı ise filtre çapınıza uygundur ve lensinizi filtre bölümünden yani ön tarafından bu adaptöre takarsınız.

Otomatik netleme kullanamayacaksınız, yani gözünüze güvenmeniz lazım. Odaklama için ileri, geri gidiyoruz. Diyaframı da değiştirebiliyorsunuz ama biraz zahmetli. Devamı bir sonraki yazımızda 😉

Büyütme miktarı = 50mm / lensinizin odak uzaklığı
Örnek olarak EOS 5D’mde 50mm’lik lens kullanırsam 1:1 makro (50/50), 25mm’lik lens kullanırsam 2:1 makro (50/25), 100mm’lik bir lens kullanırsam da 1:2 makro (50/100) elde edeceğim.

Uzatma tüpü kullanma

Lens ve gövde arasına silindirik bir tüp ilave ediyoruz. Bu tüp sayesinde lensi algılaycıdan uzaklaştırmış oluyoruz. Tüplerin fiyatı da çok uygun, 7USD’dan başlıyorlar.

Modüler yapıdaki tüpler genelde 7mm, 14mm ve 25mm’lik 3 parçadan oluşuyorlar ve ister tekini, isterseniz de üçünü birden kullanabiliyorsunuz. Toplamda 46mm olsa da ara parçalarıyla toplam uzunluğunun 50mm olduğunu kabul ediyoruz.

Tüp yapı olarak lense benziyor ve lens takar gibi DSLR gövdenize takıyorsunuz. Uzatma tüpünün diğer ucu ise açıkta ve aynen gövdenizin lens takma bölümü gibi. Buraya da lensimizi gövdeye takar gibi takıyoruz.

Uzatma tüpü

Ucuz olan uzatma tüplerinde lens-gövde arasında elektronik iletişim söz konusu olmadığından AF ve makineden diyafram değişimi gene söz konusu değil. Bu elektronik iletişimi sağlayabilecek uzatma tüpleri de mevcut ama doğal olarak onlar daha pahalı.

Büyütme miktarı = uzatma tüpünün uzunluğu / lensinizin odak uzaklığı
Örnek olarak EOS 5D’mde 50mm’lik uzatma tüpü ve 50mm’lik lens kullanırsam 1:1 makro (50/50), 25mm’lik lens kullanırsam 2:1 makro (50/25), 100mm’lik bir lens kullanırsam da 1:2 makro (50/100) elde edeceğim.

Körük kullanmak

Körüğün mantığı uzatma tüpüyle aynıdır ama uzunluğunu ayarlama konusunda size esneklik sağlar. 32.5USD’dan başlayan fiyatlarla elde edebilirsiniz. Gövdeye takılması, lensin körüğe takılması ve büyütme miktarının hesaplanması hep aynıdır.

Körük
İki lensi birbirine bağlamak

Bu biraz daha karmaşık bir yöntemdir. Uzun odak uzaklığına sahip lensinizi gövdeye takarsınız. Lense ‘Macro Reverse Ring’ olarak isimlendirilen, iki ucu da erkek olan bir adaptör takarsınız. İkinci lensi de adaptörün diğer ucuna takarsınız. Burada gövdeye takılı lens olduğu için diyaframı gövdeden değiştirebilirsiniz, AF de çalışır.

Fotoğraf: Luis HoyosFotoğraf: Luis Hoyos

Büyütme miktarı = gövdeye takılı lensin odak uzunluğu / 2. lensin odak uzaklığı
Örnek olarak EOS 5D’mde 200mm’lik lens taktım. İkinci lensim 50mm olursa 4:1 makro (200/50), 100mm’lik olursa 2:1 makro (200/100) elde edeceğim.

İlk 4 yöntemi çeşitli kombinasyonlar kullanmak

Burada hayal gücünüzü ve elinizdeki tüm ekipmanları kullanabilirsiniz 🙂 Mesela:

Uzatma tüpü, 2x TC, 235/2.8, ters 28/2.8 Fotoğraf: SteveFEUzatma tüpü, 2x TC, 235/2.8, ters 28/2.8 Fotoğraf: SteveFE

Çok fazla elemanın görüntü kalitesinde azalmaya neden olacağını belirterek çok fazla fantaziye kaçmamanızı tavsiye ederim 🙂

Okur:Peki büyütme oranını nasıl hesaplayacağım?
Yalçın: Bir cetveli yatayda çekin. Fotoğrafta kaç mm çıktığına bakın, diyelim 5mm çekildi. Fotoğraf makinenizin sahip olduğu algılayıcının enini öğrenin. EOS 450D için mesela 22.2mm. Algılayıcının enini, fotoğraflayabildiğimiz cetvelin uzunluğuna bölüyoruz yani 22.2mm/5mm=4.44. Bunun anlamı, mevcut sisteminiz gerçek hayatta 1mm olan şeyi 4.44mm olarak çekebiliyor. 4.44x büyütme söz konusu  yani 4.44:1 makro sağlıyor.

ALINTIDIR: http://www.bascek.com/

ads
Benzer Yazılar
1 Yorum
  FURKAN

  motivasyoner sahibi olmaya iten cok güzel bi faktör fakat bu işlerden nasıl para kazanılırr işe buradan da bakacak isek eğer

  13 Aralık 2010

Bir cevap yazın