Kontörden TL’ ye Geçişte Yaşanan Problemler

10
ads

1 Nisan günü itibariyle cep telefonlarında kontör devri kapanıp TL dönemine geçildi ve tam bir 1 nisan şakası gibi oldu . Çünkü kontör dönemine göre kullanıcılar için daha zararlı bir dönem başladı. Artık ön ödemeli cep telefonu hattı kullananlar kontör yerine Lira yükleycekler. Bu uygulamayla cep telefonu kullanıcılarının konuşmalrında ne kadar harcadıklarını daha kolay öğrenmeleri sağlanabilecek. Cep telefonu sahipleri daha önce kullandıkları bütün işlemler aynı şekilde devam edecek denilsede bizler işin zarar büyük.

Cep telefonlarında kontör yerine TL uygulamasına geçilmesiyle beraber, GSM operatörlerinin konuşma sürelerinin bedelini arttırmak suretiyle gizli zam yaptıklarını belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya; “Yapılan uygulama zam yapmak için kontörden TL’na geçiş olarak görülmekte olup, zamların iptali için gerekli girişimler yapılacaktır.” dedi.

http://www.socialnewsturkey.com/wp-content/uploads/2010/04/google1.jpg

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Tüketiciler Birliği’nin 1 Nisan’dan önce yapmış olduğu uyarılara rağmen, Başvuru Merkezi’ne gelen şikâyetlerden görülmektedir ki, gsm operatörleri adeta kendi aralarında anlaşarak, kontörden TL’ye geçiş sürecinde görüşme ve SMS ücretlerinde %50 oranında gizli artış yapmışlardır. Böylelikle cep telefonu operatörleri kontör yerine TL uygulamasına geçilmesini kendileri için fırsata, tüketiciler açısından da zam haline getirmişlerdir.

Özellikle ön ödemeli hat sahiplerinden yoğun şikâyet gelirken, faturalı hat sahiplerinin de Nisan ayına ait faturalarını dikkatle incelemeleri ve konuşma dakika bedellerini bir önceki faturaları ile karşılaştırmaları faydalı olacaktır.

Firmaların abonelerine önceden bilgi vermeksizin tarife değişikliği yapmaları Tüketici Kanunu’na aykırıdır ve tüketiciler, fazladan ödemek zorunda kaldıkları tutarı her ilçe Kaymakamlığında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurmaları halinde geri alabileceklerdir.

Tüketiciler Birliği bu işgüzarlığa sessiz kalmayacak ve sektörde hizmet veren üç firma hakkında Rekabet Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na şikâyette bulunarak gerekli yaptırımların uygulanmasını talep edecektir.

Kontörlü dönemden kuruşlu döneme geçiş esnasında yapılan bu zammın gerekçesi bulunmamaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da olaya müdahil olmalı ve tüketicilerin bu geçiş döneminde istismar edilmesi önlenmelidir.”

ads
3 Yorum
  PCqolik

  Gizli gizli yapılan zamlara alıştırk artık zaten sorun olmaz bizim için 🙂

  8 Nisan 2010
  devonion

  değişen hiç bir şey yok.değişen tek şey yine bizlerin yani tüketicinin cebine giren başka bir el.adamlar alavare dalavare bişeyler yapıp mutlaka bir zam bindiriyorlar
  her zamanda aynı şeyleri duymaktan bıktık artık.
  nedir o:Araştırıyoruz.sorumlularına hesap soracağız 🙁

  12 Nisan 2010
  ismoz

  Kontorden TL’ye geçtikten sonra kazıklanıyormuşuk gibi hissetmeye başladım kendimi.İnanı kampanyasız Turkcell’den Turkcell’i aradım ve 6 saniye konuştum 50 kuruş gitti ???

  21 Mayıs 2010

Bir cevap yazın