Kısasa Kısas; Kezzap Damlatarak Kör Edecek

8
ads

Resimde gördüğünüz kadın İran’ın Başkenti Tahran’da resimde ki erkeğin evlenme teklifini kabul etmediği için aynı erkek tarafından yüzüne kezzap dökülerek kör edilmiş. İran yasalarına göre işte bu kadın bugün aynı erkeğin gözlerine kezzap damlatıp kör edecek. Bu işlem doktorlar kontrolünde yapılacakmış ve 20 damla sağ göze 20 damla sol göze damlatılıp adam kör edilecekmiş. Bazı durumlarda aslında insan keşke burada da böyle yasalar olsa diyordur bence.

İran’ın başkenti Tahran’da 2004 yılında, evlenmeyi reddettiği okul arkadaşı tarafından suratına kezzap atılarak kör edilen 31 yaşındaki Amine Behrami, bugün kendisini bu hale getiren Macid Muvahedi’yi aynı şekilde kör edecek.

Tahran’daki Dadgostrai Hastanesi’nde doktor gözetiminde yapılacak olan kısasa kısas uygulamada, Behrami, kezzap dolu damlayı Muvahedi’nin sol ve sağ gözüne 20’şer kez damlatacak.

İran mahkemesi 2009 yılında bağladığı kararla Amine’in kısasa kısas yöntemini uygulamasına izin vermişti. Karar Batı medyası tarafından ‘barbarca’ bulunurken, genç kadın olayın ardından dünya basınında da geniş yer almıştı.

“Göze göz” adında bir kitap da yazan Amine Behrami, “Çok mutluyum. Sonunda 6 yıl sonra hakkımı alacağım. Ona sen kazanmadın ikimiz de şimdi eşitiz diyeceğim” dedi.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın