Kertenkele Robotlar Geliyor

13
ads


Adamlar daha neler üretecek çok merak ediyorum. Bir kertenkele robotumuz eksikti :).Kertenkelelerden esinlenerek üretilen robot, ağır yıkım şartlarında dahi köşeleri dönmekte ve derinlere inmekte zorlanmayacak.Amerikanın Atlanta kentinde yer alan Georgia Teknoloji Enstitüsü (GT)’deki çalışanlar , geliştirdikleri robotun, özellikle kum içerisinde bir kertenkele gibi kıvrılıp yüzebildiğini gösterdi. 

Hareketi esnasında sivri kafasını etkin bir şekilde kullanabilen robot, yatay kumlu düzlemde negatif kaldırma kuvveti oluşturarak 7 derecelik açıyla kendisini gömebiliyor. Yüksek çözünürlüklü bir kamera taşıyabilen robot, kıvrılıp bükülebilen gövdesi sayesinde dar noktalardan geçip hedefine varabilecek.

‘Kertenkele Robot’, enkaz altından insan çıkaracak GT fizik bölümünde asistan profesör olan Danial Goldman, “Şeklini değiştirebilen, kafasını kullanarak köşeleri dönebilen ve kendisini gömebilen bir robot keşfettik. Robotun dikey hareketlerini kumlu ortamda kontrol edebiliyoruz. Afrika’da yaşayan bir kertenkele türünden esinlendik” dedi.

Geçtiğimiz 18 ayda Haiti, Yeni Zelanda ve Japonya’yı vuran şiddetli depremleri hatırlatan Goldman, arama ve kurtarma çalışmalarında makinelerin işlevlerinin büyük olduğunu, ancak gerçekten işe yarayacak bir robotun geliştirilmesinin uzun bir süreç ve çaba gerektirdiğini belirtti.Robotun manevra kabiliyeti, önümüzdeki günlerde gerçeğiyle benzer enkaz ortamlarında test edilecek. Goldman ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırma, bugün Çin’in Şanghay kentindeki Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı’nda sunuldu.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın