Kemal Sunal’ın Sırrı Neydi!

31
ads


Filmlerinin üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen hala bukadar izlenen bukadar güldüren ve hatta bukadar düşündüren başka bir insan yoktur sanırım. Kemal Sunal’ ın filmlerini ve kendini beğenmeyen 1 kişi bile olacağını hiç sanmıyorum.1970′lerde Türkiye yeni ve vazgeçilmeyecek olan bir yıldızı tanıdı.

Kemal Sunal, tüm Türkiye’yi etkilerken güldürdü ve aramızdan ayrılırken herkesi yasa boğdu. Herkesin merak ettiği bir şey varki oda eski filmleri izlemekte zorlanırken Kemal Sunal filmlerine neden hayır diyemediğimiz.

Sinema hayatı onun 1970’lerin başında başladı. Çok sevdiği tiyatrodan vazgeçerek üstelik… 1972 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği ‘Tatlı Dillim’ filmi ile adım attığı sinema hayatı, 1999’da Sinan Çetin’in çektiği ‘Propaganda’ ile sona erdi. Kemal Sunal, 1972-1991 yılları arasına tam 82 film sığdırdı. ‘Salak Milyoner’, ‘Salako’, ‘Hababam Sınıfı’, ‘Tosun Paşa’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Kapıcılar Kralı’, ‘Çöpçüler Kralı’, ‘Kibar Feyzo’, ‘İnek Şaban’, ‘Avanak Abdi’, ‘Umudumuz Şaban’, ‘Şark Bülbülü’, ‘Zübük’, ‘Davaro’ ‘Şaban’ serileri, ‘Varyemez’… 1970’lerden 1990’lara kadar sinema salonlarını dolduran ‘sinema starı’ Kemal Sunal, artık bir ‘fenomen’ olmuştu. Ve bu fenomen, 1990’larda filmlerinin televizyonlarda gösterilmesiyle ‘televizyon starı’ olarak da devam edecekti. 3 Temmuz 2000’deki ani ölümünün üzerinden 10 yıl geçti. Ancak Kemal Sunal, hâlâ ‘en çok güldüren adam’ olmaya devam ediyor.

Neydi bu Ali Kemal Sunal’ı bir fenomen haline getiren? Filmlerinin bu kadar tutulmasındaki ‘gizli sır’ neydi? Neden hâlâ bıkmadan, usanmadan, aradan onca yıl geçmesine rağmen aynı heyecanla izliyoruz? Nasıl oluyor da, 1978 yılında çektikleri ‘Kibar Feyzo’ filmi 2010’da Türkiye’nin ‘kader günü’ sayılan halk oylaması akşamında gösterilebiliyor? Sosyolojik vaka Kemal Sunal, nasıl açıklanabilir?

Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Sinema Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Kemal Sunal’ın tez hocası Prof. Dr. Şükran Esen, “Hâlâ süren bu ilgi, televizyon kanallarında hâlâ izleyebildiğimiz filmleri, toplumun bir isteğinin, bir ihtiyacının belirtisi” diyor. Ona göre Sunal filmleri, umut, güven, sorunlarıyla başa çıkabileceğine inanma ihtiyacını karşılıyor.

1970’lerde Ertem Eğilmez onu keşfettiği zaman, yardımcı rollerdeydi ve salon filmlerinde yakışıklı starların yanında ikinci derece rollerde, onların starlığını öne çıkarmak için kullanılıyordu. Daha sonra, izleyicinin ona güldüğü, onu sevdiği fark edildi ve Kemal Sunal 1974’te Saloko ile ilk kez başrole alındı. Böylece, halkın seçtiği star oldu. Filmlerde canlandırdığı ve büyük başarıyla oynadığı, saf görünümlü, sakar ama iyi niyetli ‘halk çocuğu’ tiplemesi çok sevildi. Hele hele filmlerde, bu halk çocuğunun rastlantı sonucu da olsa, kötü ve güçlü ağayı, müteahhidi, mafya babasını zora sokması; bilmeyerek de olsa işlerini bozarak onları çileden çıkarması halkın çok hoşuna gitti.

Sinemada üçüncü yol

1970’ler, siyasi, politik ve ekonomik krizlerin de yaşandığı yıllardı. Bu sorunlardan bunalan insanların sığınabileceği, kendini rahat hissedebileceği bazı kaçış alanları gerekiyordu. O kaçış alanlarından biri Kemal Sunal filmleri oldu. Yine Esen’in deyişiyle “Kemal Sunal filmleri, o dönemdeki o sıkılmışlıktan kurtulabilme umudunu canlı tutuyordu.” Yılmaz Güney’in sisteme ağır eleştiriler yönelttiği filmleri ile toplumu yozlaştıran seks filmleri furyası arasında Kemal Sunal, üçüncü bir yol oluyordu.

Esen “O, insanların 1970’li yılların sıkıntısında, 1980 darbesinin baskıcı ortamında, nefes almasını sağladı. Sorunların farkında olarak ama onlarla da baş edebileceğinin umudunu vererek onlara yardımcı oldu. Ayrıca, Kemal Sunal filmleri geleneksel Türk sanatlarının, orta oyunu, karagöz ya da seyirlik oyunlarının yapısını taşıyor. O yapı insanlara yakın geliyor. Çünkü çok tekrarlar var. Başlangıç, gelişme, sonuç bölümleri var. Bunlar halkın anlayabileceği basitlikte. Yeri hep ayrı olacak” diyor.

Kemal Sunal’ın ölümü herkes için aniydi ama kuşkusuz en çok ailesini sarstı. Eşi ve çocukları onsuz geçen 10 yılı anlattı.

GÜL SUNAL
“Bize hiçbir şey olmaz sanıyordum”
“Biz çok severek evlenmiştik. Çok sevdiğin bir insanı, hayatını paylaştığın birini kaybetmek çok zor. Onu kavrayabilmek zaman alıyor tabii. Tam kabullenmiş değilim, beceremedim yani. Çünkü ben, “Bize hiçbir şey olmaz, dördümüz dünya yıkılana kadar öyle gideriz” sanıyordum. Hep diyorlar ya, “Hayat devam ediyor” etmiyor, söylenen gibi değil. En çok, biriktirdiklerini gençlere aktarma zamanı olmadı ona çok üzülüyorum. Bir çantası vardı onun. O çantanın içinde notlarını saklamış, vizelerinden, finallerinden aldığı notları saklamış. Yaptığı işi çok ciddiye alıyordu. Yapacak çok şeyi vardı. Ona zaman kalmadığı için üzülüyorum.”

EZO SUNAL
“En büyük eksikliğim babamı tiyatroda izleyememek”
“Babam milyonlarca insanı güldürüyordu, hayata böyle bir güzellik katıyordu. Ben de ‘Ne yapsam da iki kişiyi bile mutlu etsem, işine yarasam’ diye düşünüyorum. Aldığım en büyük dersin bu olduğunu söyleyebilirim. Birilerini mutlu etmek, işine yaramak. Umarım yapacağım işlerle bunu sağlarım. Ben babamı tiyatroda izlemek isterdim, ama olmadı, göremedim. Bu bir eksiktir bende. Babamı tiyatro sahnesinde göremediğim için çok üzülüyorum.”

ALİ SUNAL
“Ona dokunabilmeyi çok özledim”
“Hayattaki en iyi dostum babamdı. İnanılmaz bir hayranlık besliyordum. Babam ciddi ciddi ders çalışıyordu. Bir gün, ‘Baba ne yapıyorsun, neden bu kadar ders çalışıyorsun? Neden vaktini harcıyorsun?’ dedim. ‘Hiçbir ihtiyacım yok. Tek bir gence örnek olabilirsem, eğitimin ne kadar önemli olduğunu tek bir gence gösterebilirsem, ben tüm bu çektiklerimin karşılığını almış sayılırım’ dedi. Ben etten kemikten olan babamı çok özledim. Ona dokunmak, ona değebilmek, onu görebilmek… Canlı canlı… Benim en çok özlediğim şey ona dokunabilmek.”

Kaynak 1 Kaynak 2
ads
Benzer Yazılar
8 Yorum
  muhammed

  bu adam kadar iyi olmak mümkün degil sakın unutmayın ki bu kemal sunal her ne yaptıysa her filmlerinde iyilik sizleri güldürmek amacıyla yapmıştır

  20 Kasım 2011
  ENES

  KEMAL SUNALI DUNYADA BENIM KADAR KIMSE SEVEMEZ O BENIM ICIN OLMEDI KALBIMDE O BENIM DUNYADA EN SEVDIGIM OYUNCU

  1 Temmuz 2012
  Bextiyar

  allah ondan razi olsun. onun kalbi temiz idi, ve rollerinide yurekle oynardi hatta bizim anlayamayacagimiz kadar yurekle ve akilla. benim yureyim sikildiginda hep onun filmlerine bakarim ve rahatlarim…..

  3 Temmuz 2012
  habireizle

  Güzel insan efendi bir oyuncu çocukluğumuzun komedyeni gülen surat kemal sunal seni hala unutmadık saygı ile anıyoruz.

  25 Temmuz 2012
  halise

  ben onu cok severim hep bizi güldürür.Cok iyi birisidir.Cok üzülüyorum 🙁

  16 Ekim 2012
  melike çaytak

  Benim için çok önemli ve dünyanın en iyi komedyeni. Flimleri hem ders veriyor hem de güldürüyor.Ölümü herkes
  gibi beni de üzüyor.

  28 Mart 2015
  melike çaytak

  Benim için çok önemli ve dünyanın en iyi komedyeni. Flimleri hem ders veriyor hem de güldürüyor.

  28 Mart 2015
  Hanife

  Çok teşekkür ederim. Harika bir paylaşım olmuş.

  29 Eylül 2015

Bir cevap yazın