İstiklal Marşını İşaret Diliyle Okudular !

10
ads


Haberi okuyunca çok mutlu oldum. Gerçekten öğrenciler çok güzel düşünmüşler ve özürlü arkadaşlar için böyle birşey yapmışlar. Özürlü kardeşlerimize İstiklal marşının gururunu hissettirmek ve yaşatmak gerçekten harika bir iş. Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin söylettiği İstiklal Marşı’na özürlüler de işaret diliyle katıldı.Özürlülerle ilgili program, Kırıkkale Belediyesi önünden meydana kadar yapılan yürüyüşle başladı. 

Burada Atatürk için saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylendi. Daha sonra Makine Kimya Endüstrisi Düğün Salonu’na geçildi. Özürlüler, hazırladıkları el ürünlerini sergiledi. Şiirler okundu. Mehteran bölüğü birbirinden güzel marşlar seslendirdi. eski Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, özürlülerle birlikte halay çekti.

Program sonunda özürlülere ikramda bulunuldu. İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudular Özürlülerin kendilerini hissettirmesi için toplumla birlikte olması gerektiğini söyleyen Kırıkkale Vali Yardımcısı Yusuf  Ziya Karacaevi, devletin yanında milletin de özürlülere sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kırıkkale’de 6 bin özürlü olduğunu açıklayan Altınokta Körler Derneği Başkanı Recep Dağdelen ise özürlülerin sokaklara çıkamamasının tek sebebinin fiziki ortam olduğunu ifade etti.Ülkede her yıl 10-16 Mayıs tarihlerinin Özürlüler Haftası olarak kutlandığını hatırlatan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zühtü Bozdemir, “Bu yıl Özürlüler Şenliği’nin 10.’sunu düzenledik. Dünyada ve ülkemizde yaşayan insanların azımsanamayacak bir bölümü özürlü kişilerden oluşmaktadır.

Artık günümüzde özürlülük gizli veya hayırseverlik konusu olarak kabul edilmemekte, insan hakları meselesi olarak kabul edilmektedir. Özürlülerin topluma dahil edilmesi amacıyla yapılan her türlü düzenleme ve iyileştirmeler de bu hakkın doğal bir sonucudur. Unutulmamalıdır ki, yaşamın son anına kadar her sağlıklı insan bir özürlü adayıdır.” dedi.

ads

Bir cevap yazın