Yasadışı İndirme Raporunu Merak Ediyormusunuz!

11
ads


İnternet aleminde olupta herhalde yasadışı hiçbirşey indirmedim diyen varsa yalan söylüyordur :). En azından ben bunun yalan olduğunu düşünüyorum. Günümüzde internet hızı azda olsa artmışken ve yasadışı paylaşımlar bukadar çokken gerisini siz düşünün.

İngiliz müzik sanayi grubu BPI‘a göre bu sene interneten indirilen müziklerin yüzde 76’sı yasadışıydı. BPI, İngiliz nüfusunun yüzde 23’ünün P2P yazılımlarını kullandığını tahmin ediyor.BPI, bunun yanında İngiltere’de yasal dijital indirme piyasasının 280 milyon sterlin değerine ulaştığını söylüyor. BPI’a göre lisanssız indirilen her müzik, satış kaybı demek değil. Jupiter Research’e göre İngiltere’de yasadışı olarak indirilen müzik 984 milyon sterlin değerinde olsa da bunun müzik şirketlerine neden olduğu gerçek kayıp 219 milyon sterlin.

Rapora göre P2P kullanımı geçen seneye göre yüzde yedi artış göstermiş ancak asıl büyüme yüzde +36 büyümeyle denizaşırı satın alma sitelerinde, yüzde +28 büyümeyle MP3 arama motorlarında ve yüzde +15 büyümeyle Rapidshare kullanımında.P2P kullanıcılarının yüzde 13’ü ise yasadışı müzik indirmekten vaz geçmiş durumda.

Kaynak : chip.com.tr

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın