İşte tıp mucizesi bu! Aidsi Yendi

13
ads


Haberi ilk okuduğumda gerçekten çok şaşırdım. Bu insan hem aids virüsünü yenmiş ve hemde bundan sonra o virüsten hiç etkileyenmeyecekmiş. Gerçekten inanılmaz bir durum . İşte Amerikalı Timothy Ray Brown’un bu talihsiz hastalığı nasıl yendiği;

Amerikalı ancak Berlin’de yaşayan Timothy Ray Brown’un başına, adını tıp tarihine yazdıracak bir olay geldi. Aids hastası olduğunu öğrendikten sonra bir de kan kanseri teşhisi konan Brown, çok güçlü kemoterapi gördü ve daha sonra ilik nakli yaşadı.

İlik naklinden sonra tekrardan kendini gösteren kanser Brown’u bir ilik nakline daha zorladı. Sonunda iyileşen adam, bu sefer de beklenmedik yan etkilerle karşılaştı, yalnızca yürüyebilmek ve normal konuşabilmek için tedavilere başlayan Brown geçici körlükle de boğuştu. Ancak bu talihsiz adam, kötü şansını ikinci ilik naklinden sonra kırmış ve gördüğü tedaviler vücudundaki HIV yani aids virüsünü ortadan kaldırmış, tamamiyle iyileştirmişti.

Kuzey ve Batı Avrupa’da yaşayan insanların neredeyse yüzde 1’inde kendilerini HIV virüsünden koruyan özel bir mutasyon bulunuyor. Bu insanların sinirlerinde CCR5 alıcılarının bulunmaması, HIV’ye tutunacak dal bırakmıyor ve virüs etkisiz kalıyor.

Kaynak : chip.com.tr

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın