Hasankeyf Nihayet Turizme Tekrar Açıldı

11
ads


Daha önce gitmedim ve uzun süre gidemeyecek olmama rağmen Hasankeyf gibi dünya harikası bir yerin turizm e kapalı olması beni çok üzüyordu. Fakat bugünki okuduğum haberden sonra tekrar turizme açılmasına çok sevindim. Biliyorsunuz turizme kapanmasının sebebi Hasankeyf ‘te yaşanan bir ölüm olayıydı. 3 TL’lik biletle gezilebilecek Hasankeyf için ilk biletleri kaymakam ve belediye başkanı satın aldı. Hasankeyf kaymakamı Cevat Uyanık, “İnsanımızın canına mal olan kaya kütlesi nedeniyle Hasankeyf 10 aydır ziyaretlere kapatılmıştı. Ne mutlu ki bugün tekrardan turizme açıldı. Vatandaşlarımız kaleyi ve diğer tarihi yerleri rehberler eşliğinde dolaşacak. Vatandaşlarımız gruplar halinde Hasankeyfli gençlerden oluşan 30 kişilik personel kadromuzdan biriyle Hasankeyf’i baştan sona gezebilecek.

Personelimiz bu hizmetleri karşılığında gezdirdikleri grup başına 5 TL alacak.” dedi. Hasankeyf’in turizme kapatılmasının yüz binlerce turist kaybına sebep olduğunu belirten Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen ise “Karar çok sevindirici. Çünkü Hasankeyf dünyada eşine az rastlanan bir tarihi doku, bir açık hava müzesi.

Hasankeyf’in ziyaretleri tekrar açılması hem ziyaretçiler, hem de ilçe ekonomisi için çok güzel bir sonuç oldu.” şeklinde konuştu. Hasankeyf’i hayranlıkla gezen ziyaretçiler, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi, antik kentin baraj suları tehdidinden kurtarılmasını temenni etti.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın