Genç bilişimciler için nobel ödülü

9
ads


Okurken hep bende böyle birşeyler icat etsem birşeyler yaratsam keşke diye düşünürdüm ama hiç öyle şeyler yapamadım ve zamanımı herzaman ve malesef bilgisayar başında geçirdim .Standların açılış kurdelesini; Romanya Parlamentosu İletişim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Varujan Pambucian ile Bükreş Üniversitesi Rektörü Ioan Panzaru’nun yaptığı olimpiyat finallerinde birbirinden çarpıcı projeler yarıştı.Dünyanın dört kıtasındaki 38 ülkeden 250üniversiteve ortaöğretim öğrencisinin 5-9 Mayıs tarihleri arasında zorlu bir yarış ortaya koydukları olimpiyatlar görkemli bir açılış programı ile başladı. Bu sene dokuzuncusunu düzenledikleri İnfomatrix Bilgisayar Yarışması’nın kendi alanında tek olduğunu söyleyen Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Fatih Göktaş, bütün katılımcılara teşekkür etti.

Romanya Parlamentosu İletişim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Varujan Pambucian da düzenledikleri dev organizasyon için Lumina Eğitim Kurumları yetkililerini tebrik etti. Programcılık, Bilgisayarla Sanat, Sistem kontrol, Dijital İçerik ve Mini Sumo Robot Yarışı kategorilerini kapsayan olimpiyatlar, Lumina Eğitim Kurumları, Romanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Uluslararası Bükreş Okulu Kampüsü’nde (ISB) düzenlenen yarışmaya katılan proje sahibi öğrenciler, açılan fuarda hem ülkelerini hem de projelerini sergileme ve tanıtma imkanı buldu.Tam bir teknoloji ve kültür festivaline dönüşen İnfomatrix 2011 Bilgisayar Olimpiyatları finalllerinde proje sahibi öğrenciler, fuarda çalışmalarını tanıttıktan sonra her biri kendi alanlarında uzman jüri üyelerine çalışmalarını takdim etti.

ÖDÜL TÖRENİNDE HEYECAN DORUKTAYDIDört günlük Olimpiyat heyecanı Bükreş Çocuk Sarayında (Palatul Copiilor) düzenlenen görkemli ödül töreni ile noktalandı. Romen folklor ekiplerinin de çeşitli gösteriler sunduğu törende, her ülkeden öğrenciler kendi bayrakları ile sahnede yerini aldı. Daha sonra yapılankonuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere tek tek madalyaları ve kazandıkları para ödülleri verildi. Türkiye, 1 altın, 3 bronz ve 5 gümüş madalya kazandı.Türkiye’deki farklı eğitim kurumlarından 13 okulun katıldığı İnfomatrixyarışmalarında tek altın madalyayıGalatasarayLisesi öğrencisi Yağızhan Güler “Visuali” isimli programı ile kazandı.

Yaklaşık 1 senedir projesini geliştirmeye çalıştığını söyleyen Güler, geliştirdiği projesinin özellikle tıp ve güvenlik alanında büyük ilgi uyandıracağını düşünüyor. Programla tanımlanan bir resmin aynısını kısa bir süre içerisinde bulabiliyorsunuz. Güler, buna göre tıp alanında önceden çekilen bir resimle vücuttaki tümörleri çok kolay tespit etmenin mümkün hale geleceğini düşünüyor.

Aynı şekilde güvenlik alanında da aranan kişileri çok kolay bulmanın mümkün hale geleceğini düşünüyor. Türk öğrenciler, 5 gümüş ve 3 bronzla birlikte Olimpiyatlardan toplam 9 madalya ile döndü.Bu yatak uykucuların kabusu olacak!Yarışmaya Tanzanya’dan katılan 16 yaşındaki Mwesiga Ngemera Ndibalema isimli öğrenci uykusu ağır olanlar için bir uyandırma yatak projesi geliştirmiş. Proje, cep telefonuna yüklenen bir program yardımıyla uyanmakta zorlanan kişilerin telefonuna ayarlanıyor. Kalkış saati geldiğinde telefon, yatağın içinde bir programa sinyal gönderiyor. Sinyal geldikten sonra programlı yatak, gürültü yapmaya başlıyor. Daha sonra uykucuya hafif elektrik veriyor.

Yine kalkmadıysa bu kez son çare olarak uykucuya su püskürtüyor. İşte büyük ödülleri kazanan ülke ve projeler;

DİJİTAL İÇERİK:

En büyük ödül: TheHeart ( Kazakistan)
Altın Madalya: E-Crime (Avustralya)
Altın Madalya With Magic and Sword ( Polonya)

BİLGİSAYARLA SANAT:

En büyük ödül (Üniversite) ¡Nice! (Meksika)
En büyük ödül (Lise): Memories of a child (Ekvator)
Altın Madalya (Üniversite) The Artefect – Cinematic (Meksika)
Altın Madalya (Lise) Maia y su Bufanda (Meksika)
Altın Madalya (Lise) Sports Academy (Mynmar)

SİSTEM KONTROL

En büyük ödül (Lise) Universal Self Balancing Robotic Platform (Romanya)
Altın Madalya (Üniversite) PocketBot2 (Çek Cumhuriyeti)
Altın Madalya ( Lise) «VISUAL AVR» System (Ukrayna)
Altın Madalya (Lise) The Gatesystem (Bosna Hersek)

PROGRAMCILIK:

En büyük ödül (Lise) On line Visual PHP IDE (Romanya)
Altın Madalya (Lise) Archimedes – Math Puzzle (Kazakistan)
Altın Madalya (Lise) Visuali (Türkiye)

MİNİ SUMO ROBOT GÜREŞİ

En büyük ödül (lise) Micro Deville (Romanya)
Altın Madalya (lise) RazvanBot (Romanya)

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın