Fotoğraftakiler 2 Gelin ve 2 Damat !!!

41
ads

Haberi okuyunca gözlerime inanamadım. Tamam genç yaşta evlendirilen kızları hepimiz görüp duyuyoruz. Ama bu foroğrafta gördüğünüz kızlar daha 10 yaşında bile değil. Daha ergenlik çağına bile ulaşmamış küçücük çocuk bu kızlar.

Akıllara kazınacak bu fotoğraftaki küçük kızlar, henüz ergenliğe bile erişememişken, aileleri tarafından “büyümeye” zorlandılar.
National Geographic dergisinin yaptığı ve Haziran sayısında yayınladığı habere göre, fotoğrafta pembe elbisesi ile görülen Tahani, henüz altı yaşındayken 25 yaşındaki Majed ile, kendisiyle aynı yaştaki eski sınıf arkadaşı Ghada da fotoğraftaki genç adam ile evlendirildi.
Dünyada her yıl 10 ile 12 milyon arası çocuğun gelişmekte olan ülkelerde gizli yapılan düğünlerle evlendirildiği tahmin ediliyor.
Hindistan’da küçük kız çocukları, dört beş yaşındaki erkek çocuklarıyla evlendiriliyor, ancak kızın baba evini terk etmesi için ergenliğe girmesi bekleniyor.
Yemen, Afganistan ve Etiyopya da çocuk evlilikleri konusunda sabıkalı olan ülkelerden, küçük kızların evlendirildiği kocalarıysa genç erkekler, orta yaşlı dullar hatta genç kızlara tecavüz edip, daha sonra kurbanlarını eş olarak isteyen tecavüzcüler olabiliyor.
Küçük gelinlerin düğün törenleri de gizli kalabilmeleri ve polis müdahalesinden korkulduğu için çoğunlukla geceleri yapılıyor.

ads
Benzer Yazılar
1 Yorum
    bobik

    bu aslında sadece Türkiye’nin değil tüm Orta Doğu’nun ortak kanayan yarası… çözümü var mı? ne yazık, yok…

    23 Temmuz 2012

Bir cevap yazın