Facebook Sizden İzinsiz Paylaşımlardan Kurtulun

27
Facebook Sizden İzinsiz Paylaşımlardan Kurtulun
ads

Son zamanlarda hepimizin en büyük sorunu bu. Facebook Profilimizde bir anda bizden alakasız saçma sapan reklamlar görebiliyoruz. Aslında bundan kurtulmanın yolu çok basit. En önemli şey her önümüze gelen sayfayı ve uygulamayı beğenmemek. Çünkü o beğendiğiniz uygulama aslında sizden bir sürü izin istiyor ve siz bunları okumadan direk kabul ediyorsunuz…

Arkadaşlarınız sürekli aynı içerikleri paylaşıyor, sizin alakasız içerikler gönderdiğinizi söylüyorsa anlayın ki bir uygulama sizin yerinize hesabınızı kontrol ediyor.

*Böyle bir durumdan aşağıdaki birkaç adımı uygulayarak kurtulabilirsiniz.

*Sayfanın sağ üst bölümündeki Hesap menüsünden Gizlilik Ayarları bağlantısını tıklayın.

*Gelen sayfanın sol alt bölümündeki Uygulamalar ve internet Siteleri başlığının altındaki Ayarlarını düzenle bağlantısını tıklayın.

*Yine gelen sayfadan isteğiniz dışında eklenmiş uygulama, tanıdık gelmeyen internet siteleri, adlar vs. var ise Ayarları Düzenle butonuna tıklayarak uygulamayı silin.

Aslında hepsi bukadar bunları yapmanız büyük ihtimalle yeterli olacaktır

Daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse:

Ben dahil olmak üzere bir çok kişi bu konudan şikayetçi. Bu tarz reklamlar facebook’un bilgisi ve reklam politikası dışında yayınlanıyor.

Eskiden sadece paylaşım yapılıyordu, şimdi ise kullanıcının adına yorum yaparak paylaşılıyor. Bir an için sanki kendisi yazmış gibi hisse kapılıyoruz.

Bunların hepsinin kök nedeni güvenilir olmayan uygulamalar yada oyunlardır. Birçoğumuz bu uygulamaları kurarken ne tür izinleri aldığına dikkat etmeyiz. Hemen hemen bütün uygulamalar sizlerin en başta sizlerin kişisel bilgilerinizin bazıları kullanır ve en önemlisi sizin adınıza paylaşımlarda bulunur.

Böyle reklamların kurbanı olmak istemiyorsanız kullandığınız uygulamarı kontrol edin. 6 aydan fazladır kullanmadığınız uygulamalarınızı yada güvenilir olmayan kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Sizin adınıza paylaşımda bulunmasını istemediğiniz uygulamaların ayarlarına girip uygulamanın paylaşım iznini silebilirsiniz.

Hangi uygulamanın hesabınızla ne zaman etkileşime geçtiğini görebiliyorsunuz.

Arkadaşlarınızın kullandıkları uygulamalar bizlerin bilgilerini görebiliyor. İsterseniz Gizlilik Ayarlarından, Uygulamalar, Oyunlar ve İnternet Siteleri bölümünden Ayarları Düzenleye geldiğinizde açılan pencereden istediklerinizi işaretleyip istemediklerinizi kaldırabilirsiniz.

İsterseniz bütün bilgilerinizi kulanıma kapatabilirsiniz fakat oyunlar ve uygulamalar kullanılamaz hale geliyor.

Reklamların yanı sıra en çok dikkat çeken bir konuda başka sitlerde izlediğiniz videoların sizin haberiniz olmadan profilinizde paylaşım olarak yayınlanması.

Bunlardan en çok dikkat çekeni Siz.Net ve Mynet videoları göze çarpıyor. Birçoğu bu uygulamaları kullandığından haberi yoktur ama aramalarda göreceğiniz gibi 6 milyondan fazla aylık kullanıma sahip uygulamalar var.

Bu tarz uygulamaları kullanmak istemiyorsanız karşınıza çıkan onay penceresinde iptal seçtiğinizde ilgili videonun bağlantısına yönlendirileceksiniz. Uygulamaya git seçtiğinizde yine video açılacaktır ama sizin izlediğiniz videoları adınıza paylaşımlarda bulunacaktır.

İzinsiz reklamların ve paylaşımların duvarınızda yayınlanmasını istemiyorsanız Gizlilik Ayarlarından Zaman Tüneli ve Etiketleme ayarlarından duvarınıza paylaşımları kapatabilirsiniz.

Son olarak hala arkadaşlarınızın habersiz reklamlarını görüyorsanız o kişinin abonelik ayarlarını yeniden düzenleyebilirsiniz.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın