Elektrik Faturanız Yüksek Geliyorsa Tasarruf Yöntemleri

7
ads

Sizinde elektrik faturanız bana geldiği gibi çok fazla geliyorsa bu yazılanlara kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten ülkemizde faturaları şişirmek için elinden geleni yapıyor devletimiz ne hikmetse. Bari biz bu tasarruf yöntemleri ile azda olsa önüne geçelim bunun.

Elektrik faturaları malum. İnsanların maaşlarının önemli bir bölümü bu faturaya gidiyor. Kış bitti doğal gaz, kömürden kurtulduk derken bu sefer de serinlemek için yaktığımız  klima ve vantilatörler ile duş için kullanılan cihazlar yüzünden elektrik faturaları canımızı sıkıyor. Bu yazımda sizlere elektrik tasarrufunu nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğim.

1.) İlk olarak elektronik sayaç (akıllı sayaç) kullanın. Çünkü bu sayede Puant tarifesinden faydalanabilirsiniz ve günün bazı saatlerinde elektriğe daha az para harcamış olursunuz. Bu ne demek diyenler aşağıdan tarifeleri inceleyebilir, farklara tanık olabilirsiniz.

Elektrik Tüketimi Tarife Saatleri 
Gündüz: Saat 06:00 – 17:00
Puant : Saat 17:00 – 22:00
Gece : Saat 22:00 -06:00

Elektrik Tüketimi Tarife Ücreti (KW/Saat)
Gündüz: 16 Kuruş
Puant : 28 Kuruş
Gece : 7 Kuruş

2.)Akıllı sayacınız var ise günlük elektrik ihtiyaçlarınızdan bazılarını gece kullanın. Mesela Çamaşırı gece yıkayın. Ütü gibi işlerinizi gece yapmak zor olduğundan en azından saat 17 den önce halletmeye çalışın.

3.)Kesinlikle tasarruflu lamba kullanın; çünkü 3 tane 30W lık tasarruflu lamba 1 adet 60W lık normal lambaya eşit. Bir lamba yerine 3 tane kullanarak ihtiyaca göre 3 seçenekten birini kullanarak evinizdeki bir odayı aydınlatabilirsiniz.

4.)Kullanmadığınız  TV, bilgisayar v.s.. gibi elektrik ile çalışan tüm eşyaları kapatın. Kapatmak bazen çözüm olmuyor bu nedenle elektrik ile ilişkisini tamamen koparın. Yani fişini çekin.Farka tanık olacaksınız.

5.)TV, müzik çalarlar ve tüm sesli aygıtların seslerini fazla açmayın. Hem kulağınıza hem cebinize zarar verirsiniz. Ne kadar çok ses duyuyorsanız o kadar fazla elektrik yakıyorsunuz demektir.

6.) 17.00 – 22.00 Arası kullanılan elektriğe  fazla para verdiğiniz için lambaları gereksiz yere çalıştırmayın. Gün ışığından faydalanmayı deneyin.

7.) Klima ve vantilatör gibi serinletme cihazlarının seviyelerini düşük tutun. Piyasada bu cihazları alırken mutlaka elektrik tüketimine bakın.

8.) Duş için çalıştırdığınız cihazları saat 22.00′dan sonra kullanın. Akıllı sayaç kullananlar bu yöntemle büyük tasarruf sağlar.

9.) Bilgisayarda oynadığınız oyunları fazla abartmayın ve monitör ekran ışığı ayarlarını en aza indirin hem gözünüz yorulmaz hem cebiniz.

Alıntı: http://www.makaleyazari.com

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın