Dolandırıcılığın yeni numarası; 02129631025

61
ads

Bu yazıyı başka bir sitede gördüm ve sizlerde zarar görmeyin diye burada paylaşmak istedim.14 Haziran 2012 saat 11:11′te telefonum çaldı. Arayan numara 02129631025‘ti. Çağrıyı yanıtladığımda hemen bir bant kaydı döndü. Kayıtta Enerji Tasarrufu Kurumu EMA tarafından arandığımı ve Nokia N71 kazanabileceğim söyleniyor. Kaydın sonunda otomatik olarak çağrı servisi çalışanına bağlanıldı. Çalışanın arka planından gelen sesler adeta gerçek bir çağrı merkezini andırıyordu.

Aradıkları kurumun bankaların bağlı olduğu bir kurum olduğunu ve aktif banka kullanıcılarına Nokai N71 marka telefon hediye ettiklerini söyledi. Söyledikleri kurum adında tasarruf kelimesi geçtiği ve bankalara değindikleri için benim aklım hemen verdiğim efatura talimatlarına gitti. Böylece oltaya gelmiş oldum. Ancak bir yandanda Nokia N71′in tedavülde olmadığını, eski bir telefon olduğunu düşünüyorum. Herhalde elde kalan telefonları böyle dağıtıyordurlar diye düşünerek elemanla görüşmeye devam ettim.

 

Bayan benden adımı soyadımı, adresimi aldı. Ardından sizden 1 TL dahi alınmadan, kargo ücretini dahi kendilerinin karşılayacaklarını, Nokia N71′i kazandığımı söyledi. Ama görüşmeyi orda sonlandırmadı. Benim aktif bir banka kullanıcısı olup olmadığımı “sistemde” teyit etmeleri gerektiğini söyledi. İyi güzel hoş, kontrol edin dedim. Hangi bankayı kullandığımı sordu, söyledim. Kredi kartı üzerimde yazan ismin benim adım olup olmadığı gibi saçma sapan bir soru sordu evet kendi adım dedim. Ardından kredi kartımın son kullanma tarihini ve kart numaramın ilk dört hanesi haricindeki numaralarını sordu. Tabi bu iki soru gelince jeton geçte olsa düştü.

Orda dur bakalım dedim. Sizin niyetiniz belli, başka kapıya dedim. Derhal suç duyurusunda bulunacağımı söyledim. Bunları söyleyince hanım ablamız bana çok kızmış olacak ki devlet kurumu olduklarını, kişi kendinden bilir, bu şartlar altında görüşmeyi sonlandırması gerektiğini söyledi ve kapadı.

ayraç

Bu olay bir yana dursun iki hafta önce ev telefonum çaldı. Arayan numara Avea’ya kayıtlıydı. Arayanın sesi 15-16 yaşlarında bir çocuğa aitti. Kendini Ardeşen Organize Suçlar Başkomiseri olarak tanıttı. Buyrun sizi dinliyorum falan dedim yanıt vermeden kapadı. Sanırım 20 saniyelik bir görüşme oldu. Geri aradım yanıt veren olmadı. Kimsenin şaka yapmadığına emin olduğumdan hemen Ardeşen Emniyeti’ni aradım. Yönlendirmelerle bir polis memuruyla muhattap olmayı başardım. Durumu polise bildirdiğimde polis memuru bu tip şikayetlerle sıkça karşılaştıklarını, dikkate almamam gerektiğini söyledi. Şikayetçi olmak istiyorsam karakola gitmem gerektiğini söyledi. Dikkate almadıklarını, almayacaklarını anladığımdan karakola gitmedim. Tanık olduğum onca hırsızlık olayından hiçbirinin neticelendiğini görmediğimden bunun için karakola gitmedim.

 

ayraç

 

Kısa süre içerisinde tanık olduğum bu iki olayın daha dikkatli olmam gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Kredi kartı numarasını kolay kolay kimse vermez ama işin içine uydurma bir devlet kurumu adı girince ister istemez tongaya düşülebiliyor.

Kaynak: http://www.gokhanhizal.com/

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın