Dilimlenmiş Yiyeceklerin Çocuklara Faydası

Bugün yabancı bir kaynakta gördüğüme göre çocuklara dilimlenmiş yiyecekler vermenin çok daha iyi olacağı yazıyordu. Mesela elma, tavuk budu, tavuk kanadı gibi tüm yiyecekleri tüm vermek yerine dilimleyip parçalara ayırıp çocuğun önüne koyarsak yemeği daha sakin ve zevkle yiyorlarmış. Eğer tüm koyarsak küçük çocuklar sofrada asabi olup yemek yemek istemeye biliyorlarmış.

ABD’deki Cornell Üniversitesi’nden bilim adamlarının 6-10 yaşındaki çocukların katılımıyla yaptığı araştırma;Saldırganlığın, yüz ifadesinden gelen geri bildirimin duyguları etkilediğini, yüz hareketleri ile ilişkili duyguları harekete geçirdiğini ileri süren yüz geri bildirim hipotezinden kaynaklandığını belirten bilim adamları, bütün haldeki yiyecekler ısırılırken yüz kaslarının aldığı halin duyguları etkiliyor olabileceğini vurguladı.

033113-yutma-gucluunu-itahszlkla-kartrmayn--1

Sonuçları “Eating Behaviors” dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Brian Wansik, ebeveynlere yemek masasında sakin ve hoş vakit geçirebilmek için çocukların yiyeceklerini parçalara ayırma tavsiyesinde bulundu.

Çocuk sahibi olanlar ve çocuklarına yemek yedirmekte zorlanan anneler babalar bu yöntemi deneyerek doğru olup olmadığını görebilirler. Belki çocuklarınıza daha rahat güle oynaya yemek yedirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir