Çinde Mini T-Rex fosili bulundu

19
ads

ABD’nin Chicago Üniversitesinden bilim adamları, Çin’in kuzeydoğusunda bulunan küçük Tyrannosaurus rex’in (T-Rex) fosiline “Raptorex kriegsteini” adını verdi.

3 metre uzunluğunda, yaklaşık 60 kg ağırlığındaki küçük T-Rex’in en az 125 milyon yıl önce, yani dev torunlarından onlarca milyon yıl evvel yaşadığı düşünülüyor.

Araştırmacılardan Paleontolog Paul Sereno, Amerikan “Science” dergisinin internet sitesindeki açıklamasında,buldukları fosilin, 15 metre uzunluğa ve 4 ton ağırlığa varabilen T-Rex’in küçük, fakat tam kopyası olduğunu söyledi.

Tüm T-Rexler gibi iki ayaklı Raptorex’in de gövdesine orantısız biçimde büyük başlı, uzun, ağır kuyruklu, güçlü çeneli, küçük kollu olduğu ve iyi koku alabildiği belirtildi.

Raptorex üzerindeki araştırmalar, fosil avcılarından Raptorex’in neredeyse hiç bozulmamış fosilini satın alan koleksiyoncu Henry Kriegstein’in Sereno’ya haber vermesiyle başladı.

Ayrıntılı incelemelerin tamamlanmasının ardından küçük T-Rex Çin’de bir müzeye götürülecek.Dinazorlarla ilgilenen arkadaşlar için ilgi çekici bir haber.

ads
Benzer Yazılar
1 Yorum
    devonion

    Çin yıllardan beridir evrim teorisine inana bir millet.o yüzden dinazorların atalarınında kuş olduğuna en fazla destek veremn çinlilerdi.kanıt gösterilen kuş fosilinin sahte olduğu ortaya çıkınca şu sıralar pek fazla sesleri çıkmıyor

    18 Nisan 2010

Bir cevap yazın