bukalemun

Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir ?

Bunu merak etmeyen yoktur. Bukalemunlar en iyi kamuflaj yapan hayvanların başında gelir. Kendilerini renk değiştirerek harika bir şekilde gizlerler.Kertenkele familyasından olan bukalemunları diğer kertenkelelerden ayıran en önemli özellikleri renk değiştirebilmeleridir. Bukalemunların dilleri boylarının yaklaşık 1 – 1,5 katı uzunluğundadır.

Chamaeleonidae familya’sını diğer kertenkelelerden ayıran en önemli özellik, ayakların, dilin ve gözlerin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirme özelliğidir. Vücutları yanlardan basıktır. Dilleri boylarının yaklaşık 1-1,5 katı uzunluğunda, hareketli ve yapışkandır .Bir jet uçağıyla kıyaslanırsa bukalemunların dilleri jet uçağına oranla 5 kat daha hızlıdır. Gözler bağımsız hareket eder, biri yukarı bakarken diğeri aşağıya bakabilir. Göz kapakları kalındır. Kolaylıkla renk değiştirirler. Derilerini sarı, yeşil tonları, kırmızı tonları, kestane rengi ve siyaha çevirebilirler, benekler, çizgiler oluşturabilirler. Uzunlukları 8-60 cm arasında değişse de genelikle 30 cm civarındadır. Çok yavaş yürürler. Ayakları ve kuyrukları dalları kavrayabilir..

bukalemun

 Bukalemunlar nasıl renk değiştirir?

Bukalemunların derisinde renk verici madde olan pigmentler yer alır. Kolayca renk değiştirmelerini sağlayan bu renk pigmentleridir. Bukalemunların melanin üreten hücreleri birçok farklı renk üreten melanin taneciklerini yayar ve böylece başka renklere bürünmesini sağlar. Bukalemunların saydam derisinde birçok göze bulunur. Renk değişimi ise iç içe bulunan farklı renklerdeki gözelerin açılıp kapanmasıyla ortaya çıkar. Derideki gözeneklerin yapısında siyah, sarı ve beyaz zerreler vardır. Yüzeye yakın olanların çoğu sarı, arada kalan tabaka siyah, en alt tabakadakiler ise beyazımsıdır. Bu beyaz gözenekler ayna gibi reflektör vazifesi görür. Örneğin bukalemun sarı olduğunda sadece genişleyen sarı gözeleri görürüz.

Bukalemunun Renk Değiştirmesine Örnek Bir Video:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir