Bu yağmurlarda şemsiyeyi unutun!

10
ads


Bugünlerde havalar Türkiye’nin her yerinde yağışlı. Hatta bugün İskenderunu neredeyse sel götürecekti . Uzmanların söylediğine göre bu yağmurlarda şemsiye kullanılmaması hatta çıkıp resmen yağmurun altında ıslanmanın çok faydalı olacağı. Sebebi ise bu yağmurlarının sebebinin Sahra Çöllerindeki yararlı tozlar olması.Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, son dönemdeTürkiyegenelinde görülen yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi olduğunu belirterek, vatandaşlara bu yağmurda dışarı çıkarak ıslanması tavsiyesinde bulundu. AA muhabirine bilgi veren Prof. Dr. Saydam, son dönemde yağan yağmurların bereket göstergesi olduğunu ifade etti.Son dönem yağışlarının arkasında Sahra Çölü tozlarının bulunduğunu anlatan Saydam, ”Bu yağışların bereketli olmasını bu tozlar yapıyor.

Bu nedenle her yer bereket dolacak. Ürünler artacak, barajlar dolacak” açıklamasında bulundu. Yağışları ”normal mevsim yağışları” olarak değerlendiren Saydam, iklim değişikliği açıklamalarının da yersiz olduğunu söyledi. Vatandaşlara ”Çıksınlar, bu yağmurda ıslansınlar” önerisinde bulunan Saydam, bu önerinin Kur’an-ı Kerim’de de yer aldığını belirtti. HÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saydam, şöyle konuştu: ”Yağışlarla birlikte, hem demir, hem mangan, hem çinko, diğer elementler ve de en önemlisi aminoasitler yağıyor. Amino asitler de proteinin temel taşı. Örneğin şu günlerde ülkemizde yağan yağmur bereketin ta kendisi.

Bu yağmuru herkese tavsiye ediyoruz. Bu yağmurun bekletilmeden içilmesi gerekiyor. ‘Bu yağmuru bekletelim, kaynatalım da içelim. İçinde kir pis vardır’ dendiğinde o zaman şişe suyu ile hiç bir farkı kalmıyor. Bu yağmurlarda, yağmur suyunu hiç bekletmeden içmek ve yağmur altında durmak önemli. Gökten yağan vitamin bile denilebilir.” Prof. Dr. Saydam, ”Havadan Tozdan” kitabında, bu yağışların neden ve nasıl ”bereketli” sıfatını kazandığını adım adım anlattığını sözlerine ekledi.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın