Bodrum’da Deniz Çekilmesi Tedirgin Etti

15
ads

Japonya depreminden ve o dev tusunamiden sonra Türkiye sahillerinde de garip olaylar yaşanmaya başlandı. Birçok kıyı şehirlerimizde aşırı derecede deniz çekilmeleri yaşanıyor. Bunlara en büyük örnek Bodrum’da yaşanan bu aşırı deniz çekilmesi. İş böyle oluncada birçok kıyamet senaryoları yazılmaya başladı bile. Bu yüzdende oralarda yaşayan halk tedirginlik yaşıyor.

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Bitez ile Gümüşlük Beldesi’nde deniz suyunun çekilmesi heyecan yarattı. Bitez Beldesi’nde oturanlar ve balıkçılar deniz ortasında ortaya çıkan adacıkları izlerken, birkaç günden bu yana koyda balık görülmediği iddia edildi.

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, bölgede son haftalarda görülen şiddetli rüzgar, güneş, ay ve dünyanın aynı hizaya gelmesi ve dolunay nedeniyle bu tür meteorolojik gel-gitlerin normal olduğunu belirtti. Prof.Dr. Tarkan, “Deniz çekilmesi ardından tsunami beklentisi içinde olan vatandaşlarımızın endişe etmesine gerek yok. Çünkü tsunami deniz çekildikten sonra 4-5 dakika içerisinde duvar gibi dalgalarla sahile vurur” dedi.

Bodrum’a bağlı Bitez Beldesi’nde son 24 saat içerisinde deniz suyunun çekilmesi, koy ortasında küçük adacıklar oluşması ve balıkçı kayıklarının bulundukları yerde karaya oturması heyecan ve tedirginlik yarattı. Çok sayıda kişi sabah erken saatlerde sahile geldi. Mandarin Otel’de çalışan turizmci evli ve 3 çocuk babası 35 yaşındaki Selahattin Korkmaz, “Yaklaşık 20 yıldır Bitez’de yaşıyorum, zaman zaman denizde gel-gitler olurdu. Ancak, ilk kez denizin bu kadar çok çekildiğini gördüm. Japonya’nın yaşadığı tsunami ve deprem olayının ardından tedirginlik yaşamamak elde değil, umarım uzmanlar bu konuları yakından takip ederler” dedi.

“ÜÇ GÜNDÜR BALIK GÖRÜLMÜYOR” Öğle saatlerinde serpme ağ ile koyda oluşan adacıklar üzerinde yürüyen Bitez Balıkçılar Kooperatifi eski Başkanı 70 yaşındaki Mahmut Aşkın, suların 3 gün önce yavaş yavaş çekilmeye başladığını anlatırken, “Ayrıca birkaç gündür Bitez Koyu’nda ve civarda tek bir balık bile görmedim, Bitez Koyu’nun ortasında bu tür adacıkların oluşması çok normal bir durum değil. Çocukluğumuzda bu tür çok ani ve metrelerce geri çekilmeyi birkaç kez yaşadık ama yinede denizin bu kadar çekildiğine tanık olmadım, doğa olayları ve hareketleri de bir garip olmaya başladı” dedi.

GÜMÜŞLÜK’TEKİ KRAL YOLU SU ÜSTÜNE ÇIKTI Gümüşlük’ü Tavşan Adası’na bağlayan ve su altında olan Antik Kral Yolu da denizin çekilmesiyle günışığına çıktı. Çocuklar ve turistler 3 bin 500 yıllık Kral Yolu üzerinden yürüyerek adaya geçti. Deniz seviyesinin 70 santimetre altında bulunan, 150 metre uzunluğunda 2.5 metre genişliğinde antik yol, son olarak 2 Ocak 2007 tarihinde yine benzer bir gel-gitten sonra görünür olmuştu.

“PANİK VE ENDİŞEYE GEREK YOK” Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, Gökova Körfezi’nde de yer yer deniz çekilmeleri görüldüğünü bildirirken, “Özellikle bu mevsimde şiddetli rüzgarlar, güneş ay ve dünyanın aynı hizaya gelmesi ve dolunay nedeniyle normalin üzerinde gel-gitler yaşanabilir ve 4-5 gün sürebilir. Denizin çekilmesi ardından tsunami beklentisi içinde olan vatandaşlarımızın endişe etmesine gerek yok. Çünkü tsunami deniz çekildikten sonra 4-5 dakika içerisinde duvar gibi dalgalarla sahili vurur. Özellikle bu mevsimde Akdeniz’den okyanusa açılan Cebelitarık’dan saatte 84 kilometre küp su kuzeyden güneye akar. Bu nedenle Akdeniz’de kıyıları bulunan ülkelerde olduğu gibi Bodrum’dan Fethiye’ye kadar bu tür su çekilmeleri görülebilir, panik ve endişe gerektirecek bir durum yok.”

kaynak:milliyet

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın