Birazda Sağlık : Onkojenler

15
ads

<<Onko>> öneki Yunanca ogkos , şişlik kelimesinden gelir. 1970’li yıllarda seksen kadar değişik onkojen bulunuo ortaya çıkarıldı. Bunların hepsi çeşitli şekillerde hücre bölünmesinde rol oynar : onkojenler miyozu başlatmak için çok miktarda büyüme fantörü üretir; büyüme faktörü  alıcılarını bozar, bunun sonucunda bu faktörler olmasa bile , hücre içine sürekli sinyal gider. Bu yüzden hücre içinde büyüme faktörleri ile temas sonunda gelişen bir dizi olaylar zinciri değişikliğe uğrar. Hücre sürekli olarak uyarılır. Onkojenler bazı genleri aktif hale getirmek için doğrudan doğruya DNA’ yı etkiler. Normal bir hücreyi kanser hücresine dönüştürmek için bir tek tip onkojenin olaya katılması genelde yeterli değildir.

Biyologlar onkojenlerin niteliğini belirlemeye , bu genlerin dışardan gelip hücreyi bozan etkenler mi , yoksa normal hücreler de daha önceden değişik bir şekilde bulunan genler mi olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Aslında her iki şekilde olabilir. Bazı onkojenler hücreye bulaşan virüslerle gelir , bu durumda DNA’li ve RNA’lı virüsler onkojen rolü oynar. Araştırmacılar biri DNS virüsü olan hepatit B virüsünün hücrenin DNS’sı ile birleşerek hücre büyümesinden rol oynayan bazı uyarıcıları uyardığını göstermişlerdir. Bir lösemi (kan kanseri) çeşidinde rol oynayan bir RNA virüsü (HTLV1) daha değişik bir yöntem izler: önce DNA olarak kendi benzerini oluşturur, sonra hücrenin DNA’sı ile birleşir ve oraya bir büyüme faktörü olan interlökin 2’nin veya onun alıcısının üretimini başlatır.

Diğer onkojanlar , büyüme faktörlerinin veya onların alıcılarının genleri gibi hücre bölünmesine normalde katılan genlerin değişikliğe uğraması şeklindedir. Bu değişiklikler yada nokta mutasyonlarının sonucudur ( DNA’daki bir bazın yerini başka bir bazın alması, böylece bu değişiklik DNA’dan yararlanılarak üretilen proteindeki aminoasit dizilişinde değişiklik olması) veya kromozomlardaki genlerin yahut bazı parçaların yer değiştirmesi şeklinde daha önemli değişiklerin sonucudur. Bu değişikliklere kimyasal maddeler veya rasyasyon yol açabilir.

ads
Benzer Yazılar
2 Yorum
  Exclion

  Gerçekten yararlı bilgiler teşekkür ederim.Ama nedense hep tıp dilindeki kelimeler yunanca kökenli

  1 Haziran 2010
  selimkajmer

  çünkü eski tıp bilimcileri yunanlardan oluşmakta.ve daha yaygın bir coğrafyaya hükmetmiş.sağlık çok önemli ve yararlı bilgiler olmuş.ilk baktığımda oksijen gibi gördüm konuyu 😀

  1 Haziran 2010

Bir cevap yazın