Bedelli Askerlik Çıkacak mı? Nezaman Çıkacak ?

11
ads

Bu aralar gündemi en çok meşgul eden haber bedelli askerlik çıkacak mı, çıkarsa nezaman çıkacak. Herkes farklı birşey söylüyor askere gidecek bütün gençlerin ve ailelerinin gözü bu haberlerde. Bana soracak olursanız ben karşıyım çünkü zenginler 28 gün tatil yapacak durumu kötü olanlar dağlara gönderilecek…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bedelli askerlik konusuyla ilgili olarak sürpriz çıkışının ardından dün de Ak Parti grup toplantısında milletvekilleri Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’den bedelli askerliğin çıkarılmasını istedi. Taleplere kapıyı kapatmayan Gönül, “Söz Başbakan’da. O ne derse onu yaparız” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın önceki günkü bedelli askerlik taleplerinin yoğunluğuna ilişkin sorular üzerine, “Bakanımla ve Genelkurmay Başkanı ile konuyu tekrar müzakare edeceğim” demişti.

Basına “no comment”
Dün yapılan Ak Parti grup toplantısında milletvekilleri ve gazeteciler Gönül’e bedelli askerliği sordu. Bazı milletvekilleri Gönül’den bedelli askerlik uygulamasının yapılmasını istedi. Gönül de “Söz Başbakan’da. O ne derse onu yaparız” dedi.

Başbakan’ın bedelli askerlik konusuyla ilgili sözlerine yorum yapmak istemeyen Gönül, gülerek, “Görüşümü vermeyeceğim. Ben de Başbakan’ın sözlerini dinledim. Sayın Başbakan’ın konuştuğu yerde bizim konuşmamız olur mu? Yorum yok. No comment. Benimle görüşünce düşüncelerimi ona söylerim” diye konuştu.
Erdoğan önceki gün, bedelli askerliğe ilişkin çok sayıda mail geldiğini böyleyen gazetecilere, “Gelen mailleri bir klasöre koysanız da bunu Silahlı Kuvvetler’e gönderseniz çok iyi olur. Ve Milli Savunma Bakanlığımıza. Milli Savunma Bakanımız ve Genelkurmay Başkanımız ile bu konuyu tekrar müzakere ederiz” demişti.

‘Bedelliyi izah edemeyiz’
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 29 Nisan 2009’da düzenlediği toplantıda bedelli askerlik konusunda şunları söylemişti: “Eğer, o sene askere giden yükümlü talebi, müracaat eden personel talebi bizim ihtiyacımızdan fazla olursa uygulanabilir. Silahlı Kuvvetler’in ihtiyacını karşılayamama durumunda, bizim TSK olarak bedelli askerlik uygulamasını düşünmemiz söz konusu değil.

Bir de bunun moral boyutu var. Türkiye terörle mücadele ediyor. Terörle mücadele devam ettiği zaman kimse bedelli askerliğe ‘evet’ diyemez. Biz bunu insanımıza nasıl anlatırız? Dokuz tane vatan evladı şehit oluyor, öbür tarafta 7500 dolar, 10 bin dolar ödeyerek diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da askerlik yapmayacak.

Bunu izah edemeyiz. Türkiye’de bu terör sorunu devam ettiği müddetçe bu olaya herkesin doğru bakması lazım. Bedelli askerlik uygulaması söz konusu değil. Türkiye’nin gündeminde değildir ve ileriki dönemde de gündemde olma ihtimali yoktur.”

Gelir sağlamak için kabul edildi
Tartışma konusu olan bedelli askerlik uygulaması son olarak Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından 1999’da uygulanmıştı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, deprem nedeniyle darboğazda olan Türkiye için kaynak yaratmak amacıyla hükümete bedelli askerlik yasasını önerdiklerini açıklamıştı. Genelkurmay olarak bedelli askerlik yasasına aslında sıcak bakmadıklarını belirten Kıvrıkoğlu, “1987 ve 1992’de sıcak bakmadık. Biz ‘parası olana tezkere, olmayan askere’ anlayışına karşıyız. Ama bugün ülke darboğazdan geçiyor. Buradaki amacımız bu darboğazdan geçerken ülkemiz için kaynak yaratmaktır” diye konuşmuştu.

kaynak:habertürk

ads
Benzer Yazılar
4 Yorum
  McCil.comOY35

  Bu aralar bende bu konunun sonucunu merakla bekliyorum.benimde seneye askere gitme durumumum var bakalım neler olucak

  28 Nisan 2010
  crazyboy14055

  bu zamanlarda zor çıkar şu terör olayını tam çözsünler sonrasında para lazım olunca bir el atarlar diye düşünüyorum.

  28 Nisan 2010
  AssentLife

  ya zaten 4 yıllık okuyanlar 5 ay yapıp geliyor o paraya git hem universiteni oku meslek sahibi ol hemde askerliği 5 ay yap gel.Neden bu kadar sorun yapıyorlar ki anlamadım 🙂

  28 Nisan 2010
  Hiram Kennedy

  Very great post. Honestly!

  29 Mayıs 2010

Bir cevap yazın