Arı Sokmasında Neler Yapılmalı ?

8
Arı Sokmasında Neler Yapılmalı ?
ads

Bu sıcak yaz günlerinde arıların sayısı baya bir artmış durumdadır. Hele ki doğası çiçeği bol güzel yerlerde iseniz. Arıların bollaştığı bu zamanlarda arı sokmaları riski normale oranla baya bir artmaktadır. O yüzden böyle bir problem yaşamamak için daha doğrusu arı sokmasında panik yapmamak ve sorun yaşamamak için bu yazımızı okuyun lütfen.

 Arı Sokan Kişide Neler Görülür?

Genellikle arının iğnesiyle verdiği zehir, o bölgede basit bir bölgesel reaksiyona yol açar. Ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Ağrı birkaç saatte geçer, şişlik ise genellikle ertesi gün kaybolur.

Nadiren ciddi sistemik reaksiyonlar görülür. Bu durumda, vücudun farklı yerlerinde döküntü, kızarıklık, şişlikler olabilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes almada zorluk ortaya çıkar. Kan basıncının düşmesiyle kişi şok tablosuna girer. Bu acil bir durumdur ve arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde görülür.
Arı Sokması Sonrası Ne Yapılmalı?

Öncelikle, arının iğnesini biran önce çıkarmak doğru olur. Bunu tutup çekerek değil, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmelidir.

Yara su ve sabunla yıkanır.

Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Çocuğun izin verdiği ölçüde yarım saate kadar buz uygulanabilir.

Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.

Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.

Eğer;
Çocuğu çok sayıda arı sokmuşsa
Önceden arı sokması sonucu ciddi alerjik reaksiyon geçirmişse
Arının soktuğu yer ağız veya burnun içiyse, hemen acil servise başvurmak gereklidir.

Arı Sokması Nasıl Önlenebilir?

Açık havada arıların dikkatini çekmemek için kokulu sabun, şampuan, losyon gibi ürünleri kullanmamak, parlak renkli çiçekli giysiler giymemek uygun olur.

Çocuğa arı üzerine konduğunda hareketsiz kalmasını öğretmelisiniz. Ani hareketler arının savunmaya geçip sokmasına neden olabilir.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın