ANA KUCAĞI NASIL OLMALIDIR?

11
ANA KUCAĞI NASIL OLMALIDIR?
ads

Ana kucaklarında en sık yapılan hata yaşa göre seçilmeleri olmaktadır ana kucakları bebeğinizin ağırlığına göre değişmektedir. Ebeveynlerin ana kucağı alırken dikkat etmesi gereken en önemli nokta güvenliktir. Bebeğiniz yatarken ellerini ve ayaklarını çok kullanacağından emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olmalı ve asla yalnız bırakmamalısınız. Ana kucağının koyulduğu yerde çok önemlidir. Bebeğiniz içindeyken ana kucağını düşme tehlikesini göz önünde bulundurarak yüksek yerlere koymamalısınız alçak ve geniş yüzeyli alanlar ana kucakları için en ideal yerlerdir. Ana kucağında amaç bebeğinizin sağlığı rahatı ve fiziksel gelişimi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bebeği sürekli olarak kucakta taşımak fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Ailelerin ana kucağı alırken üç hususa dikkat etmesi gerekir bunlar; bebek büyüdüğünde de oturabilmesi için geniş olması sallanabilmesi ve katlanabilmesidir. Ana kucağı bebeğiniz 9 kilo ağırlığına gelene kadar taşımanız için bir araç olacak ve arabada da kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Amerika’da otomobiller için olan ana kucaklarının kullanımına oldukça özen gösterilmektedir. Doğum sonrası hastaneden çıkışta bir görevli otomobilinizde ana kucağı olup olmadığını kontrol etmekte eğer yoksa o araçla yolculuğa izin vermeme hakkına sahiptir. Bu sistemle olası bir kazada gerçek anne kucağından daha güvenli olduğu için bebeğe zarar gelmesini engeller.

Evde kullanmak için alınmış bir ev tipi ana kucağı daha çok annelerin rahatı ve bebeklerin konforu için üretilmiş ana kucaklarındandır. Ev tipi ana kucakları bebeğin oynaması beslenmesi ve uyutulmasında annelere büyük kolaylık sağlar. Ana kucağı araç içinde de kullanılacaksa oto koltuğu olan ana kucakları tercih edilmelidir. Bu ana kucağı iki amaçla da kullanılacağı için iki ürün alınmasına gerek duyulmadan ve yol boyunca güvenli şekilde yolculuk edebileceğinden doğru seçim olacaktır. Bebeğinizin ağırlığı 13 kilogram olana kadar otomobilinize ana kucağını arka yönlü olarak 25 kilograma kadar ise düz yönlü ve yükseltici kullanarak bebeğin/çocuğun yolculuğu güvenli hale getirilebilir.

Bazı ana kucakları ekstra özellikleri olan titreşim ve müzik çalma seçenekleriyle bebeğinizin rahatına özen göstermenize yardımcı oluyor. Titreşimler uykuya dalmasına yardımcı olurken müzikler o oyun oynarken ona eşlik ediyor.

ads

Bir cevap yazın