American Sniper Fragmanı Ve Eleştirisi

31
American Sniper Fragmanı Ve Eleştirisi
ads

American Sniper son zamanlarda en çok konuşulan filmlerin başında geliyor. Film bugün vizyona girdi ve daha ilk günden binlerce insan filmi izleme şansına erişti. Filmi daha izlemedim fakat kaliteli ve yorumlarına güvendiğim bir sitenin ( http://superkarga.com/ ) eleştirisini sizlerle paylaşmak istedim. Filmi izlemeyenler için film hakkında iyi bir bilgi olacağına inanıyorum.Baş rolünde Chris Kyle’a kardeşi kadar çok benzeyen Bradley Cooper’ın oynadığı film beğenilmesine rağmen çok fazla tepki aldı. Sebebi de Chris Kyle’ın Amerika’nın kahramanı olarak yüceltilip savaşta öldürdüğü insanları meşru kılmış olması.

GENEL BAKIŞ:
AUTHOR:Valerii Ege Deshevykh
KONU:Amerikan’ın meşhur savaş kahramanı nam-ı değer Ramadi Şeytanının hikayesini anlatıyor film. Bir sniper olan Chris’in Irak’ta 255 kişiyi öldürmesini ve yaşadıklarını izliyoruz.
YÖNETMEN:Clint Eastwood
OYUNCULAR:Bradley Cooper,Sienna Miller,Kyle Gallner
UZUNLUK:132 dk.
DAĞITIMCI:Warner Bros
SENARİST:Chris Kyle (kitap),Jason Hall
YAPIMCI:Warner Bros
YAPIM TARİHİ:2014
ÖDÜLLER:6 dalda Oscar adaylığı
TÜR:Savaş,Dram

American Sniper Film Eleştirisi

Clint Eastwood’u bilen bilir, kendi topraklarını yüceltmeyi, kendi ülkesinin insanlarını vurgulamayı çok sever. Milliyetçilik dendi mi akla gelen ilk isimlerden biridir kendisi. Böyle olunca tabii American Sniper gibi gerçekten yaşanmış bir hikayenin kitabı onun için biçilmiş kaftan oluyor. Clint Eastwood’a sadece okuması ve çekmesi kalmış.

american-sniper-cory-hardrict-bradley-cooper-1024x384

American Sniper, Chris Kyle adında bir Amerikan nişancısının nam-ı değer Ramadi Şeytanı’nın Irak-Amerika savaşındaki hikayelerini anlatıyor. Yazan da bizzat kendisi. Görevi, kara askerlerini çatılardan uzun namlulu silahı ile koruması olan Chris Kyle denilene göre Irak’ta tam tamına 255 kişiyi öldürmüş; Irak’ta başına 20 bin dolar ödül konmuş; orada bir efsane olarak anılıyormuş. Konu ilgi çekici, gerçek ve hazır olunca Clint Eastwood hiç acımamış ve kitabı filme çevirmiş. Baş rolünde Chris Kyle’a kardeşi kadar çok benzeyen Bradley Cooper’ın oynadığı film beğenilmesine rağmen çok fazla tepki aldı. Sebebi de Chris Kyle’ın Amerika’nın kahramanı olarak yüceltilip savaşta öldürdüğü insanları meşru kılmış olması.

Chris askerlik eğitimini nişancı olarak yani sniper olarak alır. O kadar yeteneklidir ki poligonları vurmayı bırakıp poligonların arkasında gezen yılanları vurabilecek kapasitededir. Chris diğer askerlere nazaran daha mütevazi biri olduğu için savaş karşıtı olan Sarah’yı etkilemeyi başarır. Sarah ile evlenmesinin ardından 11 eylül saldırısı gerçekleşir. Amerika artık kendine doğuya saldırmak için bir sebep bulmuştur ve bu sebepten ötürü Chris askere çağırılır. Hikayemiz Chris’in Irak’a yaptığı 4 askeri turu anlatmaktadır.

american-sniper-buyuk-genel-790x444

Chris’in Irak’ta asker arkadaşlarını korumaya çalışırken büyük küçük kimseyi ayırt etmeden vurmasını, çatışmaları ve Chris’in ülkesine her döndüğünde sessizliğe bir türlü alışamayıp vatana hizmet aşkıyla Irak’a geri dönmesini izliyoruz. Chris savaş alanında gördüğü ve öldürmek zorunda olduğu insanlardan dolayı psikolojik problemler yaşar. İçten içe de asker olmayı seven biridir. Karısına her dönüşünde en sonunda tekrar savaşı tercih edecek, karısının akan göz yaşlarına rağmen onu orada bırakıp gidecektir.

Filmin günümüz sinemasına kattığı ne var dersek çok da bir şey yok diyebiliriz. Bir sniper’ın gözünden 2 saatlik bir film izliyoruz. Konusunun tartışmaya açık olması dışında sıradan bir savaş filmi. Kötü mü? Hayır. Gayet ilgi çekici ve heyecanlı bir film. Sinemada izlemeye değer bir film olduğunu düşünüyorum. Özellikle çatışma sahnelerinde ve Chris’in alması gereken saniyelik kararlarda heyecan doruğa çıkıyor, izleyeni koltuğa mıhlıyor. Olması gereken de buydu zaten. Özellikle Irak’ın efsanevi sniper’ı ile kapışmaları filmi ilgi çekici kılan yönlerinden biri.

american-sniper-2

Filmin konusuna gelecek olursak; film birçok kişi tarafından eleştirildi. Clint Eastwood bu. Çektiği her savaş filminde mükemmel derecede milliyetçilik yapan yönetmen bu sefer de sonuna kadar yapmış hatta biraz da abartmış. Kitapta geçiyor mu bilemem ama filmde Amerikan askerleri mağdur, Iraklı insanlar ise vahşi, barbar, terörist olarak gösterilmiş. Öldürme içgüdüsünün yaşla sınırlanmadığı, çocukların bile el bombası atabileceği bir film. İş böyle olunca eleştiri okları hemen filme atılıyor. Chris Kyle, yaptığı açıklamada: karşımdakileri insan olarak görmedim, benim işim arkadaşlarımı korumaktı, bende bunu yaptım, diyor. Filmde de aynen bu var. İşi arkadaşlarını korumak. Ne kadar vurmadan önce hep tedirgin olsa da işini sonuna kadar yapan biri.

Irak savaşında ölen insanları meşru kılan bu film tabii ki Amerikan Akademisi’nin gözbebeği olmayı başardı. Martin Luther King’in anlatıldığı Selma ile beraber 2015 Akademi ödüllerinde en iyi film için yarışacak olan 2. milliyetçi film olacak. Milliyetçilik yapan filmlerin Akademi tarafından ne kadar sevildiğini, bol bol ödüllendirildiklerini takip eden herkes bilir. Mesela; The Hurt Lucker ya da Zero Dark Thirty.

Filmi çok da fazla iredeleyip bu suçlu bu haklı demek istemiyorum. Sonuç olarak filme, film olarak bakıyorum ve izlediğim filmi gayet beğendim. Tabii film Akademi Ödüllerine aday olabilecek ya da Bradley Cooper’ı en iyi erkek oyuncuya aday yapabilecek kalitede bir film değil. Nightcrawler’ın Jake Gyllenhaal’ı bile listeye giremezken Bradley’nin girmesi haksızlık olmuş. Bunun dışında baktığımızda gayet heycanlı ve güzel bir film olmuş. Sinemada para vermek istemiyorum diyorsanız evinizde patlamış mısır yerken izleyebileceğiniz kaliteli bir film olmuş.

Fragman

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Kartal Ticaret