Alerjik çocuklar için havuza girme uyarısı

13
Alerjik çocuklar için havuza girme uyarısı
ads

Uzmanlar ve sağlıkçılar, özellikle de bayram tatilinde havuzlara akın edecek çocuklardan bazı uyaranlara karşı alerjisi olanların ve astımı olanların  dikkat etmesi gereken kurallar olduğunu belirtti.

Çocuk alerjisi uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı,  “Klora karşı duyarlılığı bulunan çocukların havuzda kesinlikle 45 dakikadan fazla  kalmaması gerektiği , çıktıktan sonra da özellikle yüz ve göz bölgelerinin bol suyla yıkaması gerekiyor” dedi.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerjisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Bostancı, ailelerin astımı olan çocuklarına karşı aşırı koruyucu davrandığını, kışın banyo, yazın ise hareket kısıtlılığı getirdiğini söyledi.

Hareketsizliğin obeziteye yol açtığını, obezitenin ise astımlı çocuklar için istenmeyen bir durum olduğunu dile getiren Bostancı, şunları kaydetti:

“Akciğer kapasitesini artırdığı için nefes kontrolünü zorlaştıranlar hariç tüm sporları, özellikle de yüzmeyi öneriyoruz. Çünkü yüzme bütün vücut kaslarını aynı anda çalıştırıyor. Bununla birlikte astımı ya da alerjisi olan çocukların doktorlarının uyarılarını dikkate almalarını, ilaçlarını yanlarından eksik etmemelerini öneriyoruz. Ter ve idrar gibi vücut sıvıları havuzdaki klor bileşenleriyle birleşince daha zararlı hale geliyor. Bu nedenle havuza, vücuttaki terin temizlenmesi için duş almadan girilmemesi gerekiyor. Ayrıca idrarla kirlenmiş olmamasına da dikkat edilmeli. Klor duyarlılığı olan çocukların havuzda 45 dakikadan fazla kalmaması, çıktıktan sonra da yüzünü ve gözünü bol suyla yıkaması gerekiyor. Bone, sadece havuza özel mayo ve yüzme gözlüğü kullanmalarında da büyük yarar var.”

Özellikle yaşadıkları sıkıntıyı dile getiremeyen ve bu tür işaretler görülen 5 yaşından küçükler için ailelerin duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Bostancı, “Aileler bu tür belirtiler yaşayan çocuklarını ‘koşma, hareket etme” diye uyarır. Oysa bu egzersizin tetiklediği astım olabilir. Bu belirtilere karşı aileler uyanık olmalıdır” diye konuştu.

Bazı çocuklarda egzersizin tetiklediği astım görülebildiğini ifade eden Bostancı, bu çocuklarda hareket sırasında, koşarken, oynarken ya da kahkaha atarken nefes daralması veya hırıltı ortaya çıktığını söyledi.

“Soğuk ürtikerine dikkat”

Çok aç ya da tok karnına havuza girilmemesini öneren Prof. Dr. Bostancı, ailelerin daha önce fark edilemeyebilen “soğuk ürtikeri”ne karşı dikkatli olmalarını istedi.

Bostancı, vücudun bazen soğuğa aşırı cevap verdiğini, halk arasında buna “kurdeşen” denildiğini anlatarak, “Vücut birden soğuk suyla temas edince kızarıklık ve kaşıntıyla ortaya çıkar, aileler bunu önceden fark edemeyebilir. Bu nedenle aileler çocuklarını iyi izlemeli, böyle bir durum varsa çocukların soğuk suya birden dalmaları önlenmelidir. Suya önce ayaklar, daha sonra da vücudun tamamısokulmalıdır” dedi.

“Sıcak havuzlarda küf olabilir”

Bazı çocuklarda özellikle sıcak su havuzlarındaki küflere karşı alerji oluşabildiğini aktaran Bostancı, “Bu küfler gözle görülmeyebilir ancak çocuklarda hapşırma ve göz kızarmasına yol açabilir. Bu tür küflere karşı da dikkatli olunmalıdır” uyarısında bulundu.

“Bir yaşından önce güneş yağı kullanılmamalı”

Bir yaşından küçük çocuklar için güneş kreminin uygun olmadığına işaret eden Bostancı, bu çocukların şapka ve şemsiye gibi önlemlerle güneşten korunmasının yerinde olacağını söyledi.

Güneş çarpması ve alerjisine karşı da önlem alınması gerektiğini bildiren Bostancı, yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmasını önerdi. Bostancı, “Güneş kremi dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli ve 2 saatte bir tekrarlanmalıdır” bilgisini verdi.

Astımlı çocuğa sahip ailelerin, sudan korkmamasını gerektireck durumun bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Bostancı, “Çocuklarımızı spordan özellikle de havuzdan uzak tutmayalım. Gerekli önlemleri alarak yüzmelerinde hiçbir sakınca yoktur” dedi.
Kaynak : haber7.com

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın