Adli Sicil Belgesi Artık Bedava

8
ads

Bugüne kadar 5 tl ödeyerek alabildiğimiz Adli Sicil Belgesi ( Sabıka Kaydı ) artık ücretsiz olacak. Bugün 81 il Cumhuriyet Başsavcılıkları’na ücret alınmaması için yazı gönderilmiş. Azda olsa sevindirici bir haber sayılabilir. Tabi diğer ödediğimiz saçma sapan vergiler vb nin yanında bu sadece devede kulak kalır. Haberin ayrıntıları;

Mevcut sistemde, adli sicil bilgilerini sorgulama yetkisi, mahkemelerde, hakim, Cumhuruyet başsavcılığı ile askeri savcılıkta bulunuyordu. Diğer kurumlar ise Adalet Bakanlığı’nın onayı ile sistemden sorgulama yapabiliyordu. Vatandaşlar ise adli sicil bilgileri için adliyeye giderek, belirli bir ücret karşılığında haklarındaki bilgilerin yer aldığı belgeyi alıyordu. 25 Mayıs 2005 tarih ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 13’üncü maddesi, 6353 sayılı kanunun 33’üncü maddesi ile değiştirildi. Halk arasında “sabıka kaydı” olarak bilinen adli sicil bilgilerinin sorgulamasında alınan 5 liralık ücret artık alınmayacak.

İzmir Adliyesi’nde adli sicil biriminden sorumlu Başsavcı Vekili Gökhan Karaburun, yazı kendilerine ulaşır ulaşmaz, geçen hafta, adli sicil kaydından alınan 5 liralık ücreti durdurduklarını söyledi. Karaburun, vatandaşın adliyeye gelip, nüfus cüzdanı ile başvurması halinde, alacağı numarayla adli sicil belgesini alabileceğini belirtti. Öte yandan, adli sicil bilgilerinin internet üzerinden sorgulanmasıyla ilgili teknik altyapı çalışmaları devam ediyor. Adalet Bakanlığı’nın, bugüne kadar, Türkiye genelindeki adliyelerde alınan sabıka kaydı ücretleri sayesinde yılda yaklaşık 5 milyon TL gelir elde ettiği de belirtildi.

ads
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın